سرماخوردگی و آنفلوآنزا دو بیماری تنفسی زمستانی هستند که ممکن است یکسان به‌نظر برسند اما تفاوت‌هایی با هم دارند. درحالی‌که سرماخوردگی معمولی درنهایت فروکش می‌کند، آنفلوآنزا ممکن است موجب مرگ‌ شود.

چه عواملی موجب آنفلوآنزا و سرماخوردگی می‌شوند؟

آنفلوآنزا یک عفونت ویروسی است که به‌وسیله‌ی ویروس آنفلوآنزا که یک ویروس تنفسی است، ایجاد می‌شود. سرماخوردگی نیز یک عفونت ویروسی است که در اثر آدنوویروس‌ها یا کروناویروس‌ها ایجاد می‌شود و این ویروس‌ها انواع بسیار زیادی دارند. به‌همین دلیل گفته می‌شود که درمان و واکسنی برای سرماخوردگی معمولی وجود ندارد؛ درحالی‌که آنفلوآنزا با واکسیناسیون قابل پیشگیری است.

سرماخوردگی معمولا موجب آب‌ریزش بینی، احتقان و گلودرد می‌شود. آنفلوآنزا روی ریه‌ها و مفاصل اثر می‌گذارد و موجب بروز ذات‌الریه، نارسایی تنفسی و حتی مرگ می‌شود. آنفلوآنزا معمولا مجرای گوارشی کودکان را عفونی می‌کند و موجب اسهال و استفراغ می‌شود. به‌علت عدم بلوغ نسبی روده، آن‌ها ممکن است ویروس بیشتری را جذب کرده و وضعیت روده‌شان بدتر شود. آنفلوآنزا موجب همه‌گیری‌های گسترده و مرگ‌و‌میر می‌شود، درحالی‌که سرماخوردگی تنها موجب آزار ما می‌شود.

تمایز بین سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا آلرژی ازنظر علائم بیماری چیست؟

آنفلوآنزا معمولا در اوایل اکتبر (مهر) آغاز می‌شود و می‌تواند تا ماه مارس (نیمه‌ی فروردین) ادامه داشته باشد. اوج این بیماری ماه نوامبر (۱۰ آبان تا ۹ آذر) تا ژانویه (۱۱ دی تا ۱۱ بهمن) است. آلرژی معمولا در بهار یا پاییز روی می‌دهد و سرماخوردگی بیشتر در زمستان ظاهر می‌شود.

بدن ما ممکن است دربرابر سرماخوردگی، انفولانزا و آلرژی به‌طرز مشابهی پاسخ دهد اما مواردی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای تمایز این بیماری‌ها استفاده کنید. نشانه‌های آلرژی به نشانه‌های سرماخوردگی شباهت دارد؛ اما ناشی از واکنش سیستم ایمنی دربرابر عاملی بی‌خطر است. معمولا تبی در کار نیست و نشانه‌های آلرژی مانند خارش گلو یا گوش‌ها وجود دارد. بعید است که آلرژی  با بدن‌درد همراه باشد. درمورد سرماخوردگی گاهی اوقات تبی با درجه‌ی کم وجود دارد. شما می‌توانید تفاوت آن‌ها را براساس مدت و شدت بیماری و اینکه آیا تجربه‌ی مشابهی در گذشته داشته‌اید یا نه، متوجه شوید.

معمولا سرماخوردگی و آنفلوآنزا حدود ۷ تا ۱۰ روز ادامه دارند اما آنفلوآنزا می‌تواند تا سه هفته نیز طول بکشد. ویروس آنفلوآنزا ممکن است دیگر در بدن شما نباشد اما تا مدت‌ها پس از آن نیز علائم را داشته باشید. آلرژی می‌تواند هفته‌ها یا ماه‌ها ادامه داشته باشد.

سرماخوردگی

آیا درمان این بیماری‌ها متفاوت است؟

برای هر یک از این موارد، اگر روی بینی یا سینوس‌ها اثر گذاشته باشد، فقط شستشو با محلول نمکی که موجب خروج مخاط و ویروس می‌شود، روش دفاعی مناسبی است. این روش چندان خوشایند نیست ولی اثر خوبی دارد. انواعی از داروها وجود دارند که می‌توانند درمورد آنفلوآنزا کمک‌کننده باشند (مانند تامیفلو و رلنزا). این داروها، داروهای ضد‌ویروسی هستند که توانایی تولیدمثل ویروس را مهار می‌کنند و طول مدت و شدت بیماری را کاهش می‌دهند. البته داروهای مذکور باید بالافاصله پس از آغاز بیماری (طی ۴۸ ساعت اول) مصرف شوند وگرنه اثر چندانی نخواهند داشت چرا که ویروس حداکثر تولیدمثل خود را انجام داده است. اگر به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا مبتلا شده‌اید، استراحت کنید و از ضداحتقان‌ها و آنتی‌هیستامین‌ها، ایبوپروفن، استامینوفن، سوپ مرغ و مایعات استفاده کنید.

تصور می‌شود که روی به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند تا بتواند با ظرفیت طبیعی خود کار کند و شدت و طول سرماخوردگی را کم کند. سلول‌های بدن به روی به‌عنوان کاتالیزوری برای فرایندهای حفاظتی خود نیاز دارند، بنابراین اگر نیاز آن‌ها به این عنصر برآورده شود، کارایی بیشتری خواهند داشت. شما همچنین باید در مدت بیماری از مصرف مکمل‌های آهن خودداری کنید. ویروس‌ها در چرخه‌ی تولیدمثل خود به آهن نیاز دارند بنابراین محروم کردن آن‌ها از آهن می‌تواند مانع از تکثیرشان شود. بیشتر این عفونت‌ها باکتریایی نبوده و نیازی به آنتی‌بیوتیک‌ ندارند؛ زیرا آنتی‌بیوتیک‌ها روی آن‌ها تأثیری ندارند. به‌طور کلی یک عفونت ویروسی باید طی ۷ تا ۱۰ روز از بین برود. اگر علائم پس از این مدت همچنان ادامه داشته باشد، شاید علت باکتری‌هایی مانند استرپتوکوک یا هموفیلوس آنفلوآنزا باشند. این باکتری‌ها موجب می‌شوند بیماری به مدت بیشتری بماند.

آیا راهکارهای پیشگیری از سرماخوردگی و آنفلوآنزا یکسان است؟

اجتناب از این دو بیماری مشابه است: شستشوی دقیق و منظم دست‌ها، عدم استفاده مشترک از ظروف غذا و پرهیز از تماس مستقیم با افراد بیماری که عطسه می‌کنند. تا زمانی‌که فردی دچار تب باشد، احتمال انتقال عفونت وجود دارد. پس از گذشت ۲۴ ساعت از فروکش کردن تب، عفونت دیگر در بدن بیمار وجود نخواهد داشت.تاريخ : پنج شنبه 14 آذر 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

آمارها حاکی از آن هستند هرچه رفاه مالی کمتر باشد، خطر ابتلا به مشکلات قلبی بیشتر است. مطالعه‌ی جدیدی شواهد قانع‌کننده‌ای فراهم می‌کند که نشان می‌دهد علت اصلی این پدیده آن است که افراد فقیرتر به‌اندازه‌ی کافی نمی‌خوابند و خواب مناسبی ندارند.

وضعیت مالی بدتر معمولا به این معنا است که افراد به کارهای شیفتی بیشتر روی می‌آورند یا مجبورند چندین شغل داشته باشند یا چاره‌ای ندارند؛ به‌جز اینکه در شرایط دشوار و پرسروصدا کار کنند و تمام این موارد موجب می‌شود که فرد خواب مناسبی نداشته باشد. استرس اضافی و محدودیت شرایط مالی زندگی نیز به بروز نگرانی‌های شدید و آشفتگی خواب منجر می‌شود. به‌نظر می‌رسد حداقل برخی از ارتباطات بین وضعیت اقتصادی و سلامت قلب می‌تواند ناشی از کیفیت خواب باشد.

در جدیدترین پژوهش، داده‌های مربوط به ۱۱۱،۲۰۵ فرد از ۸ مطالعه‌ی گذشته بررسی شد که در سرتاسر اروپا انجام شده بود و نشان داده شد ۱۳/۴ درصد از ارتباطات بین شغل و بیماری عروق کرونر قلب می‌تواند ناشی از کمبود خواب باشد. مطالعات متعدد خواب را با حوزه‌های مختلف بهزیستی مانند خطر بروز افسردگی و افت حافظه مرتبط کرده‌اند. استراحت کافی برای بازیابی و شارژ مجدد بدن ضروری است و اگر به‌حد کافی نخوابیم، سریعا تأثیر آن را احساس می‌کنیم؛ همان‌طورکه درباره‌ی سلامت قلب‌و‌عروق نیز ارتباط آن با خواب به‌خوبی نشان داده شده است. برای مثال در اوج شکوفایی اقتصادی دهه‌ی ۱۹۸۰ در کشور ژاپن، بیشتر مرگ و میرهای مرتبط با کار اضافی ناشی از مشکلات قلبی بود.

تصور راه‌های دیگری دشوار نیست که سبک زندگی ثروتمند می‌تواند به وضعیت استراحت مناسب‌تر منجر شود و داشتن ثروت بیشتر می‌تواند به این معنا باشد که شما خانه‌ای بزرگ‌تر در محله‌ای خلوت‌تر دارید یا مجبور نیستید برای رسیدن به محل کار مسافت زیادی را طی کنید.

نویسندگان مطالعه می‌گویند ترکیب داده‌های حاصل از مطالعات مختلف دشوار است که برای مثال برخی اطلاعات گزارش‌شده‌ی شرکت‌کنندگان و اندازه‌گیری‌های علمی خواب را شامل می‌شود؛ بنابراین هنوز نمی‌توان گفت این ارتباط به‌طور قطع تأیید شده است. با‌این‌حال، این نمونه‌ی بزرگی است که جمع‌آوری شده است و مطمئنا می‌تواند نشان ‌دهد جامعه چگونه می‌تواند خطر بیماری قلبی را در مناطق فقیرتر کاهش دهد. دوسان پتروویچ، اپیدمیولوژیست مرکز پزشکی و بهداشت عمومی سوئیس می‌گوید:

برای اینکه جامعه به مردم کمک کند خواب بیشتری داشته باشند، در هر سطحی از جامعه باید اصلاحات ساختاری انجام شود. به‌عنوان مثال، تلاش برای کاهش سروصدا که یکی از علت‌های مهم آشفتگی خواب است، با استفاده از پنجره‌های دوجداره و محدود‌کردن ترافیک و بنانکردن ساختمان‌ها در حوالی بزرگ‌راه‌ها یا فرودگاه‌ها.

نتایج این پژوهش در مجله‌ی Cardiovascular Research منتشر شده است.تاريخ : پنج شنبه 14 آذر 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت‌هایی که عمیق‌ترین تأثیر را در صنعت و فرهنگ می‌گذارند، به‌عنوان شرکت‌های نوآور شناخته می‌شوند. آن‌ها ساختار مرسوم را با هدف بهینه‌سازی رویکرد و ارائه‌ی بیشترین ارزش، برهم می‌زنند. Fast Company سالانه فهرستی از این شرکت‌ها منتشر می‌کند و آن‌ها را نوآورترین شرکت‌های جهان می‌نامد. فهرست سال ۲۰۱۹، شامل مجموعه‌ی متنوعی از شرکت‌ها می‌شود که با راهکارهای گوناگون، پیشرفت در جهان امروزی را معنا کرده‌اند. درادامه‌ی این مطلب زومیت، ۵۰ شرکت برتر را معرفی می‌کنیم که از نگاه رسانه‌ی مذکور، لقب نوآورترین کسب‌وکارهای سال ۲۰۱۹ را به خود اختصاص دادند.

فهرست ۵۰ شرکت نوآوری که درادامه می‌خوانید، مجموعه‌ای از ایده‌ها و حوزه‌های فعالیت را شامل می‌شود. از حوزه‌های پرکار در این فهرست می‌توان به خدمات زیست‌فناوری، سرگرمی، تجارت الکترونیک و فین‌تک اشاره کرد. شاید دقت در روند کاری و ایده‌ی این شرکت‌های نوآور، بتواند راهکاری برای شروع کسب‌وکارهای جدید یا بهینه‌سازی فعالیت کسب‌وکارهای کنونی در اختیار مدیران قرار دهد.

۱. Meituan Dianping

Meituan Dianping

این شرکت پلتفرمی چینی با تمرکز بر آسان‌سازی فرایندهای رزرو و سرویس تحویل در مواردی همچون غذا، هتل و بلیط هواپیما فعالیت می‌کند. آن‌ها در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۸، تراکنش‌هایی به ارزش بیش از ۳۳/۸ میلیارد دلار را برای ۳۵۰ میلیون نفر در ۲،۸۰۰ شهر جهان مدیریت کردند. تنها در بخش تحویل غذا، ۲/۷۷ میلیارد تراکنش مدیریت شد که به‌معنای ۱۷۸ سرویس مبتنی بر Meituan در هر ثانیه در هر روز می‌شود. کاربران به‌صورت میانگین نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد بیشتر از خدمات این شرکت استفاده کردند.

۲. Grab

 

Grab

شرکت تاکسی اینترنتی Grab که در سنگاپور، جنوب شرقی آسیا، فعالیت می‌کند، در سال ۲۰۱۸ توانست اوبر را از صحنه‌ی رقابت در آن کشور حذف کند. آن‌ها کسب‌وکار محلی اوبر را نیز در سنگاپور خریدند و چند ماه بعد خدمات جدیدی به ۱۳۰ میلیون کاربر اپلیکیشن خود ارائه کردند. از میان خدمات جدید می‌توان به تحویل غذا، رزرو خدمات سفر و خدمات مالی و موارد مشابه اشاره کرد. فعالیت‌های جدید به Grab اکان داد که درآمد خود را در سال ۲۰۱۸ به بیش از یک میلیارد دلار برساند و سه میلیارد دلار سرمایه‌ی جدید برای توسعه‌ی کسب‌وکار دریافت کند. آن‌ها درادامه‌ی سال جاری خدمات سلامت را نیز به‌کمک غول چینی صنعت سلامت دیجیتال، Ping An، به اپلیکیشن خود اضافه می‌کنند.

۳. NBA

NBA

لیگ NBA در دنیای کنونی که انواع سرگرمی‌های مدرن را به کاربران ارائه می‌کند، مخاطب را حفظ کرده است. آن‌ها سال گذشته موفق به رکوردشکنی تعداد مخاطبان برای چهارمین فصل متوالی شدند. سرویس استریم نیز شاهد افزایش ۶۳ درصدی تعداد مخاطبان بود و مجموع درآمد، رشد ۲۵ درصدی را تجربه کرد. یکی از دلایل افزایش درآمد لیگ مذکور را می‌توان لیگ آنلاین یک‌ساله‌ی NBA 2K دانست که با ۲۱ تیم، رقابت‌های جذابی را برگزار می‌کند و در سرویس توییچ، استریم می‌شود.

۴. The Walt Disney Company

The Walt Disney Company

شرکت‌های باسابقه‌ی متعددی در صنعت رسانه و سرگرمی، تلاش می‌کنند وارد نبرد استریم شوند. دراین‌میان دیزنی بیش از همه جایگاه مناسبی برای رقابت در بازار دارد. آن‌ها در سال گذشته تصمیم گرفتند تغییر مسیر دهند و به‌جای فروش مجوز برای پخش برنامه‌های اختصاصی خود، راه‌اندازی سرویس استریم مستقل را در نظر گرفتند. مدیران دیزنی می‌گویند شرکتشان توانایی‌های بسیار بیشتری از رقبا دارد و آن‌ها به‌خوبی برندشان را می‌شناسند و استراتژی مناسب را برای آن توسعه می‌دهند.

۵. Stitch Fix

 

Stitch Fix

کریس مودی، دانشجوی فیزیک نجومی در مقطع دکتری، در زمان تحقیق روی پایان‌نامه‌ی خود با استفاده از ابرکامپیوترها تصادف کهکشان‌های با یکدیگر را بررسی می‌کرد. او در اولین شغل غیردانشگاهی خود به‌عنوان دانشمند علوم داده در سال ۲۰۱۳ به شرکت اسکوئر ملحق شد. او یک سال بعد با دوستان هم‌رشته‌ی خود درباره‌ی استارتاپی به‌نام Stitch Fix صحبت می‌کرد که در حوزه‌ی تجارت الکترونیک و فروش کالاهای مد بانوان فعالیت می‌کرد. کریس از دوستانش پرسید چرا باید در چنین کسب‌وکاری فعال باشند؟

با نگاه اول به‌نظر نمی‌رسد استارتاپ Stitch Fix نیازی به دانشمندان علوم داده و تحلیلگران کلان‌داده داشته باشد. وقتی فعالیت آن‌ها را به‌‌صورت عمیق‌تر بررسی می‌کنیم، متوجه اهمیت فرایند تحلیل داده می‌شویم. استارتاپ مذکور کالاهای موردنیاز بانوان را با شناسایی علاقه و مشخصات مدنظر آن‌ها پیدا و با بسته‌هایی به‌نام Fixes برایشان ارسال می‌کند. درواقع مشتری بدون حتی دیدن کالاهای موجود یا اندازه‌گیری ابعاد بدن، کالای مناسب را دریافت می‌کند. کریس امروز با درک نیاز Stitch Fix در این شرکت فعال است.

۶. Sweetgreen

 

Sweetgreen

شرکت Sweetgreen امروز ۹۱ رستوران در هشت ایالت آمریکا دارد و با ۱۵۰ کشاورز در سرتاسر کشور همکاری می‌کند. آن‌ها مجموعه‌ای از رستوران‌های زنجیره‌ای با تحویل سریع مواد اولیه باکیفیت هستند که تا پایان سال جاری، ۱۵ مرکز فروش جدید دیگر هم تأسیس می‌کنند.

۷. Apeel Sciences

 

Apeel Sciences

این شرکت پس از ۶ سال تحقیق و توسعه اکنون محصولی خوراکی دارد که بدون طعم و بو، دوران نگه‌داری میوه و سبزیجات را دوبرابر می‌کند. Apeel Sciences ماه مه گذشته پوشش محافظ و طبیعی خود را روی میوه‌های آووکادو در ۲۵۰ فروشگاه زنجیره‌ای آزمایش کرد که از میان آن‌ها می‌توان Kroger و Costco را نام برد. فناوری مورداستفاده‌ی Apeel Sciences، سرعت از دست دادن آب و اکسیدشدن را کاهش می‌دهد و درحال‌حاضر مزایای را برای شرکایشان به‌همراه داشته است. فروشگاه‌های Harps پس از استفاده از پوشش مذکور، ۶۰ درصد کاهش دورریز آووکادو را گزارش دادند.

 

۸. Square

 

Square

اسکوئر ۹ سال پیش دانگلی برای گوشی‌های هوشمند معرفی کرد که توانایی خواندن اطلاعات کارت‌های اعتباری را داشت. این شرکت هنوز به نوآوری در پیداکردن راه‌هایی برای سهولت پرداخت ادامه می‌دهد. آن‌ها در ماه اکتبر سرویسی به‌نام Square Terminal رونمایی کردند که دستگاه کارت‌خوانی با یک نمایشگر بود. طراحی دستگاه جدید شبیه به گوشی هوشمندی است که روی پایه‌ی زاویه‌دار قرار دارد. ارتباط بی‌سیم، نمایشگر لمسی و قابلیت چاپ رسید، از امکانات دستگاه جدید هستند. به‌هرحال اسکوئر در ترمینال پرداختی خود ظاهری کاملا مدرن‌تر را نسبت به نمونه‌های موجود در بازار ارائه داد.

 

۹. Oatly

 

Oatly

در سال ۲۰۱۸ محصولی غذایی جایگزین شیر معرفی شد که از پودر دانه‌های جو دو سر تولید می‌شد. شرکت سئودی Oatly در سال ۱۹۹۴ در سوئد تأسیس شده است و شیر جو را به بازار معرفی کرد. آن‌ها در سال ۲۰۱۶ محصول خود را در بازار آمریکا عرضه کردند که به شهرت جهانی آن کمک شایانی کرد. Oatly در سال گذشته افزایش درآمد مناسبی را به‌لطف فروش آنلاین محصولات تجربه کرد.

 

۱۰. Twitch

 

Twitch

سارا کلمنس، مدیر عملیات توییچ، اعتقاد دارد هرجا گیمرها باشند، دیگر کاربران هم آن‌ها را دنبال می‌کنند. سرویس ویدئویی آن‌ها امروز تحت مالکیت آمازون قرار دارد و امروز هدفی فراتر از پخش محتوای صرف برای گیمرها دارد. آن‌ها به‌دنبال ایجاد تحول در صنعت تلویزیون زنده هستند. سال گذشته کانال‌های استریم جدیدی در حوزه‌های آشپزی، ورزش و سلامت و گفت‌وگوهای زنده به توییچ اضافه شدند.

 

۱۱. Target

 

Target

تارگت نامی آشنا در صنعت خرده‌فروشی محسوب می‌شود. آن‌ها آزمایشگاهی مجهز در مینیاپلیس دارند که در آن، بررسی محصولات جدید برای ارائه به بازار تحت برند اختصاصی را انجام می‌‌دهند. انواع محصولات از لباس کودکان گرفته تا میز و صندلی و حتی مایع ظرف‌شویی، در آزمایشگاه تحقیق و توسعه تارگت دیده می‌شود.

۱۲. Shopify

Shopify

شاپیفای انواع ابزار مدرن را برای فعالان تجارت الکترونیک ارائه می‌کند. شرکت‌های بزرگی همچون Kith و Ford و فعالان صنعت پوشاک ورزشی، از ابزارهای این شرکت برای فروش آنلاین محصولات استفاده می‌کنند. آن‌ها در سال ۲۰۱۸ حالت خرید با یک کلیک را معرفی کردند که با هر ابزار پرداختی قابلیت هماهنگی دارد. به‌علاوه ابزارهای واقعیت افزوده برای نمایش کالاهای بزرگ همچون مبلمان نیز به‌وسیله‌ی شاپیفای به فعالان تجارت الکترونیک عرضه شد.

۱۳. AnchorAnchorFree

شرکت AnchorFree ابزاری برای تغییر IP دارد که اپلیکیشن آن سال گذشته بیش از ۱۰۰ میلیون بار دانلود شد. آمار دانلود اپلیکیشن مذکور در سال ۲۰۱۷، ۷۰ میلیون بود. دیوید گورودیانسکی مدیرعامل این شرکت می‌گوید رخدادهای متعددی در جهان و برخی نگرانی‌های امنیتی، موجب افزایش دانلود ابزار تغییر IP این شرکت شده‌اند.

۱۴. Peloton

Peloton

شرکت Peloton هفت سال پیش به‌عنوان تولیدکننده‌ی دوچرخه‌ی ثابت وارد بازار شد. آن‌ها امکان استریم زنده‌ی کلاس‌های دوچرخه‌سواری را ازطریق محصولات خود ارائه می‌کردند. امروز Peloton شرکتی با درآمد سالانه‌ی ۷۰۰ میلیون دلار است که صدها ساعت ویدئو کاربردی برای انواع ورزش‌کاران تولید می‌کند. جان فولی، هم‌بنیان‌گذار این شرکت، می‌گوید امروز آن‌ها فروشگاه عرضه‌ی محتوای ورزشی هستند.

۱۵. Alibaba Group

Alibaba Group

غول چینی تجارت الکترونیک جهان، علی‌ بابا، رویکردهای نوآورانه‌ی متعددی در سال گذشته از خود به‌ نمایش گذاشت. فروشگاه‌های Hema Xiansheng آن‌ها که با شعار «خرده‌فروشی نو» فعالیت می‌کنند، ترکیبی از تجربه‌ی دیجیتال و فیزیکی را به کاربر ارائه می‌کنند. مدیران علی بابا اعتقاد دارند مصرف‌کننده‌های امروزی دیگر تفاوت چندانی بین خرید آنلاین و آفلاین قائل نیستند و برندها و خرده‌فروش‌ها نیز باید همین رویکرد را دنبال کنند.

۱۶. Truepic

Truepic

شرکت Truepic در زمینه‌ی اعتبارسنجی محتوای بصری فعالیت می‌کند. امروزه فناوری‌هایی همچون دیپ فیک و ویرایش حرفه‌ای ویدئو، تشخیص محتوای خبری صحیح را از میان انبوه عکس‌ها و ویدئوها دشوار می‌کند. Truepic دراین‌زمینه ابزارهایی توسعه می‌دهد که نبردی تمام‌عیار را علیه دیپ فیک و فناوری‌های مشابه، پیش می‌برند.

۱۷. Apple

Apple

اپل در طول تاریخ همیشه به نوآوری مشهور بوده است. البته نوآوری جدید آن‌ها در سال ۲۰۱۸، برخلاف سال‌های گذشته گوشی هوشمند یا تبلت نبود. درواقع تراشه‌ی A12 Bionic را می‌توان نوآوری بزرگ کوپرتینویی‌ها دانست که در آیفون‌های پاییز سال گذشته معرفی شد. A12 را می‌توان اولین پردازنده‌ی صنعت دانست که با فرایند هفت نانومتری تولید می‌شود. ۶/۹ میلیارد ترانزیستور در این پردازنده استفاده شده است که سرعت بیشتر را با مصرف انرژی کمتر و قدرت زیاد برای انجام وظایف پیچیده ارائه می‌کند.

۱۸ . Unity Technologies

 

Unity Technologies

شرکت توسعه‌ی بازی‌های ویدئویی یونیتی، بیشتر با ابزار نرم‌افزاری شناخته می‌شود که امکان ساخت انیمیشن‌های سه‌بعدی را به بازی‌سازان می‌دهد. هزینه‌ی استفاده از خدمات یونیتی برای کاربران مقرون‌به‌صرفه است. آن‌ها به‌جای پرداخت سهمی از درآمد بازی، هزینه‌ی ثابتی را برای ابزار نرم‌افزاری به شرکت پرداخت می‌کنند. یونیتی در سال ۲۰۱۸ ابزار توسعه‌ی سه‌بعدی خود را به حوزه‌های جدید همچون وسایل خانه، فیلم و خودرو توسعه داد.

 

۱۹ . Domino's

 

Domino

رستوران‌های زنجیره‌ای دومینو شهرت زیادی در آمریکا دارند. این شرکت سال گذشته ۶۰ درصد از فروش خود را ازطریق سفارش‌های دیجیتال انجام داد و موفق شد سی‌امین فصل رشد در فروش را ثبت کند. ارزش سهام دومینو سال گذشته ۲۲ درصد افزایش داشت که در بازار پررقابت صنایع غذایی، موفقیت قابل‌توجهی محسوب می‌شود. پیشرفت‌های مذکور به‌خاطر تلاش شرکت برای تحویل هرچه سریع‌تر محصول به مردم رخ داد. آن‌ها انواع روش توسعه‌ از افزایش مراکز توزیع تا حتی تلاش برای بهبود راه‌های خیابانی و جاده‌ای از طریق کمپین را برای بهبود تحویل خود به‌ کار گرفتند.

 

۲۰. Plaid

 

Plaid

اپلیکیشن‌های موبایلی امروز امکانات متعددی همچون تجارت سهام و رمزارز (اپلیکیشن Robinhood)، پس‌انداز پول (Acrons و Qapital) و پرداخت (Venmo) را به‌خوبی به کاربران عرضه می‌کنند. همه‌ی اپلیکیشن‌های مذکور، نقطه‌ای مشترک دارند و آن هم استفاده از خدمات Plain است. فناوری‌های شرکت Plain شامل APIهای بسیار متنوعی می‌شود که امکان اتصال شرکت‌های دیجیتال را به خدمات بانک‌داری سنتی ممکن می‌کند.

۲۱. Universal Music Group

شرکت Universal Music Group مجموعه‌ای از هنرمندان موسیقی را مدیریت می‌کند که تعدادی از آن‌ها عموما در فهرست پرفروش‌ترین هنرمندان سال قرار می‌گیرند. به‌عنوان مثال، آلبوم Scorpion از Drake سال گذشته برترین آلبوم الپل موزیک بود. Ariana Grande در صدر فهرست هنرمندان زن در اسپاتیفای قرار گرفت. به‌علاوه آهنگ Reputation از Taylor Swift نیز سال گذشته به‌عنوان آلبوم برتر Billboard انتخاب شد. شرکت Universal Music Group در مسیر تحول دیجیتالی که در صنعت موسیقی ایجاد کرد، شکل و شمایل و سبک موسیقی مدرن را نیز شرح داد.

۲۲. Airtable

 

Airtable

Airtable سیستمی مبتنی بر خدمات ابری است که به همه‌ی کارمندان (از کارآموز گرفته تا مدیرعامل) امکان تحلیل داده با روشی آسان را می‌دهد. استارتاپ مذکور عمری ۶ سال دارد و اکنون ۱/۱ میلیارد دلار ارزش‌گذاری می‌شود. رشد استارتاپ نشان می‌دهد کاربران به‌راحتی توانایی کارکردن با ابزارهای آن‌ها را دارند. انواع کارمندان با استفاده از Airtable توانایی استخراج تحلیل و چشم‌اندازهای مناسب، افزایش همکاری میان بخش‌ها و ارائه‌ی گزارش از داده را بسته به شغل خود خواهند داشت. 

 

۲۳. Lineage Logistics

 

Lineage Logistics

شرکت Lineage Logistics درزمینه‌ی انبارداری و حمل‌ونقل محصولات خوراکی فعالیت می‌کند. ۹۰ درصد از مشتریان آمریکایی به‌خاطر وسعت کشور از محصولات غذایی استفاده می‌کنند که نیاز به نگه‌داری در دمای سرد یا فریزر دارند. Lineage Logistics خدمات انبارداری را برای سه‌هزار مشتری در این حوزه فراهم می‌کند که از میان مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به والمارت، مک‌دونالد و تایسون اشاره کرد.

 

۲۴. Kano

 

Kano

الکس کلین، مدیرعامل شرکت کانو، کیت‌هایی برای کدنویسی و ساخت اسباب‌بازی‌های کامپیوتری تولید می‌کند. او مأموریت شرکتش را ارائه‌ی درکی از فناوری و همچنین افزایش تأثیر آن در زندگی مردم می‌داند. به‌عنوان نمونه‌ای از محصولات شرکت کانو می‌توان به کیت هری پاتر اشاره کرد که در ماه اکتبر با قیمت ۹۹ دلار به بازار عرضه شد. محصول مذکور چوب جادویی اسباب‌بازی می‌سازد که در روند آن، کاربران با برنامه‌نویسی حسگرهای شتاب‌سنج، معناطیس‌سنج و کنترل‌های حرکتی آشنا می‌شوند.

 

۲۵. Winc

شرکت تولید نوشیدنی Winc در سال گذشته به جمع ۵۰ شرکت این صنعت در آمریکا پیوست. آن‌ها سرویس اشتراک را برای تهیه‌ی نوشیدنی ارائه می‌کنند و مدل کسب‌وکار این صنعت را نیز متحول کرده‌اند. Winc برای تولید محصولات، از نظرسنجی‌های انجام‌شده بین پنج میلیون مشتری خود استفاده می‌کند که ۷۵ درصد از آن‌ها را نسل جوان تشکیل می‌دهند.

۲۶. Zola

 

Zola

شان لین ما و نوبو ناکاگوچی هر دو سابقه‌ی فعالیت در برند مشهور Gilt را دارند. آن‌ها از نزدیک با مشکلات تجارت الکترونیک همچون انبارداری‌های عظیم و چالش بازگشت کالا برخورد داشته‌اند. همه‌ی این چالش‌ها پیش از راه‌اندازی Zola در ذهن آن‌ها وجود داشت که موجب توسعه‌ی بهتر مدل کسب‌وکار شد. به‌هرحال تا به امروز بیش از ۵۰۰ هزار زوج از خدمات سرویس پنج ساله‌ی Zola برای طراحی و اجرای وب‌سایت ازدواج، فهرست میهمانی و خرید محصول از بیش از ۶۰۰ برند متنوع استفاده کرده‌اند.

 

۲۷. LanzaTech

 

LanzaTech

این شرکت چینی بهار سال گذشته در کارخانه‌ی تولید فولاد از گازهای کربن منتشرشده برای تولید سوخت استفاده کرد. آن‌ها در رویکرد نوآورانه‌ی خود از بیورآکتورهایی منحصربه‌فرد بهره بردند. میکروب‌های خاص بیورآکتورها فعال هستند که گاز تولیدشده از سوخت کربن را به اتانول تبدیل می‌کنند. ۱۶ میلیون گالون اتانول در طول یک سال در بیورآکتورها تولید می‌شود. شرکت زیست‌فناوری LanzaTech در شیکاگو با عمری ۶ ساله، سیستم بیورآکتورها را طراحی کرد که قابل استفاده در انواع صنایع هستند. جنیفر هولمگرن، مدیرعامل ،LanzaTech اعتقاد دارد با فناوری جدید می‌توان به دنیا نشان داد بازیافت کربن عملی امکان‌پذیر و با توجیه اقتصادی است.

 

۲۸ . JioSaavn

 

JioSaavn

اپل موزیک به‌مرور نفوذ خود را در بازار هند افزایش می‌دهد و اسپاتیفای نیز تصمیم دارد در سال جاری به بازار منطقه وارد شود. استارتاپ JioSaavn با رویکردی مشابه در هند فعالیت می‌کند که به‌گفته‌ی مدیرعامل آن، ریشی مالهوترا، از برتری محلی‌بودن بهره می‌برد. شرکت استریم موسیقی که در اکتبر ۲۰۱۸ و با ادغام استارتاپ استریم Saavn با سرویس موسیقی غول مخابراتی Reliance به‌نام JioMusic شروع به کار کرد. آن‌ها امروز بیش از ۴۰ میلیون ترک موسیقی را در ۱۵ زبان برای ۳۸ میلیون کاربر فعال ماهانه ارائه می‌کنند.

 

۲۹. Jumio

 

Jumio

شرکت Jumio ابزاری برای تأیید هویت چهره‌ی کاربران ارائه می‌کنند. شما با استفاده از این سرویس می‌توانید تصویر کارت شناسایی با عکس شخصی و عکس سلفی را بارگذاری کنید تا حساب کاربری‌تان مثلا در بانک یا هر سرویس بزرگ دیگر تأیید شود. به‌عنوان مثال، کاربران WeWork و Airbnb هم برای تأیید هویت خود از این ابزار بهره می‌برند. شرکت در سال ۲۰۱۸ آزمایشگاه جدید هوش مصنوعی راه‌اندازی کرد که در آن محققان، روش‌های شناسایی خطر کلاه‌برداری در کارت‌های شناسایی را به الگوریتم‌ها آموزش می‌دهند. هوش مصنوعی پس از تشخیص تهدید مذکور، بررسی عمیق‌تر را به بازرسان انسانی محول می‌کند.

 

۳۰. Foundation Medicine

 

Foundation Medicine

امروزه مفهومی به‌نام «پزشکی فوق‌دقیق» مطرح می‌شود که ادعای ورود جدی به حوزه‌ی درمان سرطان دارد. در روش‌های مذکور، تومور بیماران سرطانی پیش از تشخیص روش درمان، به‌صورت ژنتیکی بررسی می‌شود. شرکت Foundation Medicine سال گذشته برای آزمایش FoundationOne CDx خود تأییدیه‌ی FDA دریافت کرد که بافت انسانی را برای پیداکردن ۳۲۴ ژن عامل سرطان تحلیل می‌کند. آزمایش مذکور به متخصصان سرطان‌شناسی کمک می‌کند بیماران را برای درمان نهایی به ایمنی‌درمانی، بستری بیمارستانی یا داروهای ژنتیکی راهنمایی کنند که با استفاده از ژن آشنایان ساخته می‌شوند.

۳۱ . Arterys

 

Arterys

تشخیص زودهنگام ازطریق سی‌تی اسکن می‌تواند در فرایندهای درمان ریه حکم تفاوت مرگ و زندگی داشته باشد. نرخ زنده‌ماندن تعداد افرادی که پس از ابتلا به بیماری بیش از ۵ سال عمر کردند، از ۱۶ به ۵۶ درصد رسید. دراین‌میان متخصصان رادیولوژی در سرتاسر جهان با فشار کاری و تعداد زیاد بیماران روبه‌رو هستند که صف‌های انتظار را برای انجام سی‌تی اسکن طولانی می‌کند. Arterys پلتفرم آنلاین ابری تصویربرداری پزشکی است که راهکارهایی مفید در مسیر افزایش سرعت سی‌تی اسکن ارائه می‌کند.

 

۳۲. Alnylam Pharmaceuticals

 

Alnylam Pharmaceuticals

شرکت Alnylam Pharmaceuticals مستقر در کمبریج، ماساچوست سال گذشته اولین خدمات تفسیر RNA موسوم به RNAi را به بازار معرفی کرد و همچنین موفق شد مجوز FDA را برای داروی خود،‌ Onpattro، دریافت کند. داروی مذکور آسیب جانبی به سیستم عصبی و دیگر شرایطی را درمان می‌کند که قبلا مبتلایان به آمیلوئیدوز ارثی، درمانی برای آن‌‌ها دریافت نمی‌کردند.

 

۳۳. Beautycounter

 

Beautycounter

برند بیوتی‌کانتر درزمینه‌ی تولید لوازم آرایشی و محصولات مراقبت پوست فعالیت می‌کند. آن‌ها سیاستی در تولید محصول دارند که استفاده از ۱،۵۰۰ ماده‌ی اولیه‌ی قانونی، اما مشکوک را در محصولات ممنوع می‌کند. طبق گفته‌ی مدیرعامل بیوتی‌کانتر، گِرِگ رنفرو، ۴۰ هزار نفر به‌عنوان نیروی فروش دورکار مسئولیت تبلیغ و گسترش کالاهای پاک آرایشی شرکت را برعهده دارند. به‌عنوان نمونه‌ای از محصولات جدید این برند می‌توان به محصولات پاک کردن آرایش با قابلیت تجزیه‌ی زیستی اشاره کرد.

 

۳۴. Sonder

 

Sonder

فرانسیس دیویدسون، مدیرعامل و بنیان‌گار ساندر، می‌گوید ایده‌ی ابتدایی شرکتش درزمینه‌ی تحول در خدمات و عملیات هتل‌ها در دوران فرمانروایی گوشی‌های هوشمند شکل گرفت. شرکت او را می‌توان استارتاپی با ارائه‌ی خدمات اجاره‌ی آپارتمان معرفی کرد. آن‌ها ایده‌ی اجاره‌ی اتاق Airbnb را با طراحی لوکس هتل‌های تجاری ترکیب کرده‌اند. ساندر در هفت سال، بیش از دوهزار محل اجاره را در آمریکای‌شمالی و اروپا به خدمات خود افزوده است.

 

۳۵. Indigo Ag

 

Indigo Ag

شرکت Indigo Ag محصولات زراعی پرورش می‌دهد که مقاومت فراوانی در برابر شرایط آب‌و‌هوایی مختلف دارند. آن‌ها ابتدا گیاهان را در محل‌های غیرمعمول پیدا و سپس از میکروب‌های خاص آن‌ها برای پوشش‌دادن طبیعی دانه‌ها استفاده می‌کنند؛ فرایندی که به تولید دانه‌های زراعی بسیار مقاوم منجر می‌شود. دانه‌ی ذرت مقاوم Indigo در سال ۲۰۱۸ توانست آمار ۱۰ درصد بازدهی بیشتر را درمقایسه‌با دانه‌های سنتی ثبت کند.

 

۳۶. Nubank

 

Nubank

شهروندان برزیلی قبلا برای استفاده از خدمات بانکی فقط به چند مؤسسه‌ی بسیار بزرگ محدود بودند؛ بانک‌هایی سنتی که بیشترین نرخ کارمزد را در پرداخت وام دریافت می‌کردند. Nubank با عمری چهارساله امروز به‌عنوان بزرگ‌ترین بانک دیجیتالی خارج از آسیا شناخته می‌شود که پنج میلیون کاربر دارد. آن‌ها جایگزینی جذاب دربرابر سیستم‌های سنتی هستند و کارت‌های اعتباری با کارمزد کم و حساب‌های کاربری پرداخت دیجیتال ارائه می‌کنند.

 

۳۷. GOAT

 

GOAT

GOAT از معدود فروشگاه‌های آنلاین محسوب می‌شود که در حوزه‌ی فروش پوشاک، خصوصا کفش‌های ورزشی نو و دست‌دوم فعالیت می‌کند. آن‌ها از ورزشکاران مشهور برای تبلیغ برند خود استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال، کایل کوزما سال گذشته یک جفت کفش مدل ۲۰۰۳ نایک از این شرکت را برای مسابقه‌ی بسکتبال پوشیده بود که علاوه‌بر ادای احترام به بازیکن قدیمی، لبرون جیمز، تبلیغی برای کسب‌وکار GOAT نیز محسوب می‌شد.

 

۳۸. Snøhetta

 

Snøhetta

شرکت Snøhetta از غول‌های بین‌المللی صنعت معماری است. آن‌ها در پروژه‌ای ۲۴۵ میلیون دلاری در همکاری با شرکت کانادایی Dialog، کتابخانه‌ی مرکزی کلگری را طراحی کردند. در طراحی این کتابخانه از مفاهیم مدرن استفاده می‌شود و مثلا خبری از میز پذیرش نیست. درعوض کتاب‌دارها در تمامی چهار طبقه‌ی ساختمان می‌گردند و با مشتریان مانند فروشنده‌های فروشگاه‌های اپل معاشرت می‌کنند. Snøhetta سابقه‌ی چشمگیری در طراحی و ساخت ساختمان‌های کتابخانه‌ای دارد.

 

۳۹. African Leadership University

بیش از نیمی از جمعیت آفریقا کمتر از ۱۹ سال دارند و این منطقه تا سال ۲۰۳۵ به بزرگ‌ترین منبع نیروی انسانی در جهان تبدیل خواهد شد. درضمن، بیش از یک میلیارد نفر نیروی کار در آفریقا خواهند بود که قطعا تحول منطقه را برعهده می‌گیرند. فرد سوانیکر، کارآفرین غنایی، باتوجه‌به چنین آمارهایی تصمیم گرفت مؤسسه‌ی آموزش متوسطه‌ی African Leadership Academy را در سال ۲۰۰۸ در ژوهانسبورگ تأسیس و تمرکز خود را روی آموزش عالی معطوف کند. او در سال ۲۰۱۵ اولین دانشگاه را با همین رویکرد در موریس راه‌اندازی کرد تا مفاهیم رهبری را به دانشجویان آموزش دهد. دومین مرکز آموزش عالی نیز در سال ۲۰۱۷ در رواندا راه‌اندازی شد.

۴۰. Fanatics

 

Fanatics

تیم‌های ورزشی حرفه‌ای امروزه با استفاده از خدمات خرده‌فروشی آنلاین Fanatics می‌توانند به نیازهای طرفداران خود سریع‌تر پاسخ دهند. این شرکت وب‌سایت فروش با حجم پایین ارائه می‌کند که در ورزشگاه‌ها با خدمات اینترنت ضعیف هم اجرایی خواهد بود. به‌علاوه آن‌ها با تحلیل داده، پیش‌بینی نیاز طرفداران را نیز انجام می‌دهند. لیگ NFL سال گذشته در همکاری با Fanatics توانست فروش نمایندگی خود را ۵۰ درصد افزایش دهد. به‌علاوه Fanatics قراردادهای مهمی با باشگاه‌های بزرگ فوتبال در اروپا امضا کرده است و در لیگ Overwatch ورزش‌های الکترونیکی هم حضور دارد.

 

۴۱. Unmade

Unmade

حدود ۱۵ درصد از تمامی پوشاک و کفشی که روزانه در بازار جهانی سه‌تریلیون دلاری پوشاک تولید می‌شوند، درنهایت فروخته نمی‌شوند و سرنوشت آن‌ها به محل‌های دفن زباله یا حتی بدتر از آن، سوزاندن ختم می‌شود. هال واتس، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت نرم‌افزاری لندنی Unmade، می‌گوید تولید پوشاک ماه‌ها پیش از فروش محصول در فروشگاه‌ها با طراحی بر حدس و گمان از علایق مشتریان شروع می‌شود. شرکت او خدماتی نرم‌افزاری به برندهای پوشاک ارائه می‌کند تا مشتریان بتوانند کالاهایی شخصی‌سازی‌شده را از برندها بخرند؛ درنتیجه تولید بیش‌ از نیاز برندها نیز کاهش پیدا می‌کند.

۴۲. Modern Fetility

Modern Fetility

شرکت Modern Fetility اولین محصول آزمایش بارداری خانگی خود را ماه مه سال گذشته به بازار عرضه کرد. دستگاه ۱۵۹ دلاری آن‌ها هشت هورمون تولیدمثل متنوع را تنها با یک قطره خون از سر انگشت تحلیل می‌کند. آزمایش‌های پزشکی با نمونه‌ی خون انگشت در سال‌های اخیر برای مقاصد متنوع تحلیل دارو، نظارت بر تغذیه و حتی آزمایش HIV پیشرفت کرده‌اند. منتهی استفاده از این نمونه‌ی خون برای باروری مرسوم نبود که Modern Fetility در همکاری با آزمایشگاه‌های متعدد توانست کارایی آن را اثبات کند.

۴۳. Rocket Lab

Rocket Lab

در دورانی که جف بزوس و ایلان ماسک با تبلیغ موشک‌های عظیم و قدرتمند خود مشغول هستند و توانایی آن‌ها را در ارسال محموله‌های عظیم به فضا به‌رخ یکدیگر می‌کشند، شرکت‌های فضایی دیگری نیز با مأموریت‌های متنوع فعالیت می‌کنند. راکت‌ لب در لس‌آنجلس مستقر است و استراتژی منحصربه‌فردی را در فعالیت‌های فضایی در پیش می‌گیرد. موشک ۱۷ متری آن‌ها، تنها توانایی حمل محموله تا حدود ۲۲۷ کیلوگرم را دارد؛ اما درعوض برای هر پرواز فقط ۵/۷ میلیون دلار هزینه دریافت می‌کند (هزینه‌ی هر ارسال محموله با موشک‌های اسپیس ایکس، ۶۲ تا ۹۰ میلیون دلار است). قیمت ارزان‌تر راکت لب، ارسال ماهواره به فضا را برای انواع شرکت‌های کوچک و بزرگ امکان‌پذیر نشان می‌دهد.

۴۴. A24

A24

استودیو فیلم و سینمای A24 در سال‌های گذشته موفقیت‌های متعددی در حوزه‌ی ساخت و توزیع فیلم تجربه کرده است. از آثار موفق آن‌ها می‌توان به فیلم Eight Grade اشاره کرد که اثری از یوتیوبر مشهور، بو برنهام بود و در جشنواره‌ی فیلم ساندنس هم جایزه کسب کرد. A24 در راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی و توزیع موفق فیلم مذکور، نقش مهمی داشت.

۴۵. Theachers Pay Teachers

Theachers Pay Teachers

پائول ادلمن حدود یک دهه پیش شرکت TpT را در نیویورک سیتی راه‌اندازی کرد که به آموزگاران امکان می‌دهد برنامه‌های درسی خود را به یکدیگر بفروشند. برنامه‌های درسی را نیز آموزگارهای دیگر رتبه‌بندی می‌کنند. TpT در ژانویه‌ی سال ۲۰۱۸ برنامه‌ای جدید با هدف ورود به مدارس آغاز کرد. مدیران با استفاده از سیستم جدید می‌توانند برنامه‌های درسی را به‌صورت اختصاصی برای مدرسه یا منطقه‌ی خود سفارش دهند. برنامه‌های آموزشی همچون ابزارهای مدیریت کلاس و ویدئوهای آموزشی به‌صورت درسی، موضوعی یا مجموعه‌ی کامل در TpT فروخته می‌شوند.

۴۶. Ammunition

Ammunition

استودیو طراحی Ammunition مستقر در سن‌فرانسیسکو محصولات جالبی به بازار عرضه می‌کند. از میان آن‌ها می‌توان به Ember Ceramic Mug، ماگ قهوه‌ی هوشمند، اشاره کرد. این ماگ هیتر داخلی دارد که قهوه را ساعت‌ها گرم نگه می‌دارد؛ اما ازلحاظ ظاهری کاملا شبیه به ماگ‌های عادی است. مدیران و طراحان Ammunition تلاش می‌کنند از فناوری برای شتاب‌دهی به زندگی روزمره‌ی مردم بهره ببرند.

۴۷. Sesame Workshop

Sesame Workshop

برنامه‌ی Sesame Street بیش از ۵۰ سال عمر دارد و محتوای آموزشی و تربیتی را در خانه به کودکان ارائه می‌کند. Sesame Workshop با هدف ارائه‌ی همین محتوا برای کودکان بدون خانه راه‌اندازی شد. آن‌ها در سال ۲۰۱۷ از بنیاد مک‌آرتور کمک‌هزینه‌ی ۱۰۰ میلیون دلاری دریافت کردند تا فعالیت‌های خود را به‌کمک سازمان International Rescue Committee توسعه دهند.

۴۸. Acorns

Acorns

Acorns از پیش‌گامان سرمایه‌گذاری دیجیتال محسوب می‌شود که فرایند پس‌انداز پول را برای کاربران آسان می‌کند. مدیرعامل این شرکت،‌ نوا کرنر، اعتقاد دارد محاسبه‌ی سود و زیان سرمایه‌گذاری و پس‌انداز نباید برای مردم چالش‌برانگیز باشد. آن‌ها از سال ۲۰۱۴ کار خود را شروع کردند و محاسبه‌ی هزینه‌ها و پس‌انداز روزانه را برای کاربران به‌صورت خودکار انجام می‌دهند. حدود ۳۲۰ برند با Acorns همکاری می‌کنند تا محاسبه‌ی هزینه‌های خرید و موارد دیگر آسان‌تر انجام شود.

۴۹. Mozilla

mozilla

موزیلا سال گذشته و در جریان رسوایی کمبریج آنالیتیکا رویکرد نوآورانه‌ای داشت. این شرکت که مالک و مدیر مرورگر فایرفاکس است، پس از انتشار خبر جمع‌آوری داده‌های کاربران به‌دست فیسوک و سوءاستفاده‌ی شرکتی واسط از آن‌ها، در کمتر از هشت ساعت افزونه‌ای به‌نام Facebook Container برای مرورگر خود عرضه کرد. افزونه‌ی مذکور مانع از ردگیری فعالیت‌های کاربر توسط فیسبوک می‌شود.

۵۰. Punch Bowl Social

Punch Bowl Social

Punch Bowl Social مجموعه‌‌هایی تفریحی را مدیریت می‌کند که تجربه‌ای ترکیبی از بازی و غذا و نوشیدنی را دراختیار مردم قرار می‌دهند. در سال ۲۰۱۲، رابرت تامسون اولین مجموعه را در دنور راه‌اندازی کرد. تامسون ارائه‌ی تجربه‌ی اجتماعی در فضایی با طراحی کلاسیک را رویکردی مثبت برای جذب مخاطب جوان می‌داند.تاريخ : پنج شنبه 14 آذر 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

عموما داستان‌ها‌ی علمی‌تخیلی می‌توانند راهنما‌ی خوبی برای آینده باشند. در فیلم Upgrade 2018، شخصیت اصلی داستان به‌نام گری تریس، با گلوله در ناحیه‌ی گردن دچار آسیب‌دیدگی می‌شود و به همسرش نیز گلوله اصابت می‌کند و می‌میرد. زمانی‌که تریس بیدار می‌شود، متوجه می‌شود همسرش را از دست داده و خود نیز فلج شده است و روی صندلی چرخ‌دار می‌نشیند. 

تریس با مداری کامپیوتری به‌نام استم (Stem) پیوند داده شده‌ است که ارون کین (هر تشابهی با ایلان ماسک، تصادفی است)، نو‌آور و مبتکر مشهور تکنولوژی، آن را طراحی کرده‌ است. درنتیجه‌ی این پیوند، تریس می‌تواند دوباره راه برود. به‌نظر می‌رسد استم هوش مصنوعی است که می‌تواند به‌نحوی با تریس صحبت کند که هیچ‌کس به غیر از خود تریس متوجه صحبت‌ها‌ی او نشود. گاهی حتی استم می‌تواند کنترل بدن تریس را به‌طور کلی به‌دست بگیرد. می‌توانید سایر داستان را خودتان حدس بزنید. 

در سال ۲۰۱۹، با اینکه دیگر چیزی به‌نام انسان نیمه‌مکانیکی، تنها جنبه‌ی نمایشی ندارد و واقعی‌تر از گذشته است، همچنان باورنکردنی به‌نظر می‌رسد. در سال ۲۰۱۲، جین شورمن به یکی از معدود انسان‌ها‌یی تبدیل شد که مغز آن‌ها با کامپیوتر در ارتباط است. تبدیل جین به انسان نیمه‌مکانیکی در راستا‌ی پروژه‌ی تحقیقاتی به رهبری جنیفر کولینگر، مهندس زیست‌پزشکی دانشگاه پیتسبورگ بوده است. آژانس پروژه‌ها‌ی تحقیقاتی پیشرفته‌ی دفاعی دولت آمریکا (Darpa) از این پروژه‌ی تحقیقاتی حمایت مالی کرده است. این زن ۵۳ ساله در حادثه‌ای فلج شده است و در سر او دو کابل متصل به جعبه‌ی شوک وجود دارد و همه‌ی این وسیله‌ها به چیزی شبیه به کنسول بازی‌ها‌ی ویدئویی متصل است. 

شورمن می‌تواند از این مغز کامپیوتری کمک بگیرد و دست رباتیک را با افکارش کنترل کند. این کنترل به‌حدی خوب انجام می‌شود که جین می‌تواند با این دست به‌راحتی شکلات بخورد. سه سال بعد او توانست هواپیما‌ی جنگی را در شبیه‌ساز کامپیوتری به‌طرز موفقیت‌آمیزی به پرواز در‌آورد. از دهه‌ی ۱۹۷۰، دارپا در پروژه‌ها‌یی از‌این‌دست سرمایه‌گذاری می‌کند و هم‌اکنون قصد دارد قدم دیگری به‌سمت دنیایی شبیه به دنیا‌ی فیلم Upgrade بردارد. هدف برنامه‌ی آینده که به‌نام تکنولوژی اعصاب بدون وابستگی به جراحی (N3) شناخته می‌شود، حذف نیاز به الکترود‌ها و کابل‌ها و جراحی مغز است.

ارتباط مغز و رایانه

با پیشرفت این تکنولوژی، افراد سالم نیز می‌توانند از آن برای سریع‌تر ارتباط برقرارکردن با ماشین‌ها استفاده کنند.

ای‌. ال. ایموندی، مدیر این برنامه، ۶ مؤسسه‌ی پیشرو در ایالات متحده را موظف به ساخت قطعه‌ای سخت‌افزاری کرده است. این قطعه شبیه کابلی است که افکار افراد را از خارج از سر آن‌ها کنترل می‌کند و می‌خواند. این کابل به‌حدی کوچک است که در کلاه بیس‌بال یا هدست جا می‌گیرد. طبق گفته‌ی ایموندی، مطابق با رویکردی که با دور‌آگاهی یا ارتباط بین مغز و رایانه در ارتباط است، این دستگاه کوچک باید دو‌جهته باشد و اطلاعات را طوری به مغز برساند که مغز توانایی درک آن‌ها را داشته باشد. 

مایکل ولمتز: تنها راهی که انسان‌ها برای تأثیر‌گذاری بر جهان دارند، بدن و ماهیچه و حس آن‌ها است

ایموندی فقط چهار سال به دانشمندان فرصت داده است این دستگاه را از مرحله‌ی آزمایشگاهی به نقطه‌ای برسانند که بتوان آن را روی انسان‌ها امتحان کرد. حتی برای عملی‌کردن ایده‌ی ایلان ماسک مبنی‌بر تغییر ارتباطات مغز و کامپیوتر به ارتباطات بی‌سیم مغز و کامپیوتر، هنوزهم باید عمل جراحی ریسک‌پذیر انجام شود تا تراشه‌ی مد‌نظر در مغز فرد تعبیه شود. ایموندی می‌گوید:

توانایی تغییر جهان اغلب در یک حرفه اتفاق نمی‌افتد. اگر بتوانیم ابزار ارتباطات مغزی غیر‌تهاجمی را بسازیم، دری به‌سوی اکوسیستم جدیدی بازکرده‌ایم که هم‌اکنون وجود ندارد.

ژاکوب رابینسون، مهندس برق و کامپیوتر دانشگاه رایس واقع در هوستون تگزاس و پژوهشگر اصلی تیم‌ها، دراین‌باره معتقد است:

رایج‌ترین کاربرد این کار برای انسان‌ها‌یی است که توانایی حرکت‌دادن دست‌وپا‌ی خود را ندارند یا در پایین تنه‌ی خود دچار بی‌حسی هستند. حالا تصور کنید بتوانیم بدون انجام عمل جراحی میان مغز و کامپیوتر ارتباط برقرار کنیم. در‌این‌صورت، کاربرد این تکنولوژی بسیار وسیع‌تر خواهد شد و حتی ممکن است افراد سالم نیز برای افزایش سرعت ارتباط با وسایل و دستگاه‌ها از این تکنولوژی استفاده کنند. 

برخی دیگر از پژوهشگران بر این عقیده هستند که دلیل جذابیت ارتباط مغز و کامپیوتر بسیار عمیق‌تر است. مایکل ولمتز، پژوهشگر هوش ماشین و انسان در آزمایشگاه فیزیک کاربردی جان هاپکینز در لورل مریلند، درباره‌ی این موضوع می‌گوید:

تنها راهی که انسان‌ها برای تأثیر‌گذاری بر جهان دارند، بدن و ماهیچه و حس آن‌ها است و ما انسان‌ها در استفاده از این ابزار‌ها بسیار ماهر هستیم؛ اما محدودیتی بنیادی برای تأثیر‌گذاری ما انسان‌ها بر جهان وجود دارد و تنها راه خارج‌شدن از این محدودیت تکاملی، برقراری ارتباط مستقیم با مغز است. 

ارتباط مغز و رایانه

مغز انسان دنیایی از سیگنال‌ها را گسیل می‌کند که این تکنولوژی برای کارکرد بهتر باید بتواند آن‌ها را فیلتر کند.

با وجود محدودیت‌ها‌یی که امنیت ملی درزمینه‌ی ایجاد تحولات در تکنولوژی ایجاد کرده است، دارپا سابقه‌ی بنیان‌گذاری تکنولوژی‌ها‌یی را دارد که هر‌کدام از آن‌ها توانسته‌اند جهانی را شکل دهند که امروزه در آن زندگی می‌کنیم. پیشرفت اینترنت، GPS، دستیار‌ها‌ی مصنوعی مانند سیری اپل و هم‌اکنون هوش مصنوعی ازجمله کار‌ها‌یی هستند که به‌لطف دلار‌ها‌ی هزینه‌شده‌ی آژانس در زمینه‌ها‌ی مختلف تکنولوژی انجام شده‌اند. بودجه‌ای که برای ارتباطات مغز و کامپیوتر در نظر گرفته می‌شود، نشان می‌دهد این تکنولوژی می‌تواند جهان را تغییر دهد؛ اما فقط این نیست.

ظرفیت زیادی در پروژه‌ها‌ی مربوط به ارتباطات مغز و کامپیوتر وجود دارد و پروژه‌ی نورالینک (Neuralink) ماسک، تنها یکی از این پروژه‌ها است. شرکت‌ها‌ی تکنولوژی مهم و تأثیر‌گذار مانند اینتل نیز مشغول کار دراین‌زمینه هستند و به کسی که بتواند در این شرکت نفوذ کند، پاداش‌ها‌ی بزرگی داده می‌شود. پیش‌بینی می‌شود بازار تکنولوژی‌ها‌ی اعصاب به ارزش ۱۳/۳ میلیارد دلار (۱۰/۹۵ میلیارد پوند) باشد. 

ژاکوب رابینسون: کیفیت داده‌ها‌یی که می‌توانید انتقال دهید، ازطریق تعداد کانال‌ها محدود شده است

ارتباطات مغز و کامپیوتر امروزه فقط به‌دلیل فعالیت‌ها‌ی دانشمندان در دهه‌ی ۱۸۰۰ ممکن شده است. دانشمندان در آن زمان تلاش کردند از فعالیت‌ها‌ی الکتریکی مغز حیوانات مطلع شوند. هانس برگر، در دهه‌ی ۱۹۲۰ دستگاه ثبت امواج الکتریکی مغز به‌وسیله‌ی برق (EEEG) را برای آشکار‌سازی فعالیت‌ها‌ی مغزی انسان از بیرون جمجمه گسترش داد و این امواج را ضبط کرد. ۵۰ سال بعد، ژاک ویدال، دانشمند علم کامپیوتر در دانشگاه لس‌آنجلس کالیفرنیا (UCLA) باعث رایج‌شدن اصطلاح ارتباط مغز و کامپیوتر شد. 

پس از آن دانشمندان برای تحقق رؤیا‌ها‌ی خود باید منتظر قدرت محاسبات، هوش مصنوعی و تکنولوژی نانو می‌ماندند. در سال ۲۰۰۴، بیماری که پس از حادثه‌ای با ضربات چاقو از گردن به پایین فلج شده بود، به اولین رابط مغز و کامپیوتر پیشرفته مجهز شد. این کار باعث شد این بیمار فقط با فکر کردن بتواند با کامپیوتر پینگ‌پنگ بازی کند.

رابط مغز و رایانه

هر تکنیکی که در آن نیاز باشد با استفاده از عمل جراحی تراشه در بدن کاشته شود، تنها تا وقتی کارایی دارد که بدن تراشه را پس بزند.

با وجود این موفقیت، همچنان مشکلاتی باقی مانده‌اند. رابینسون بیان کرد:

کیفیت اطلاعاتی که می‌توانید منتقل کنید، به‌وسیله‌ی تعداد کانال‌ها محدود شده است. لازمه‌ی استفاده از رابط مغز و کامپیوتر این است که در جمجمه سوراخی ایجاد کنید تا بتوانید الکترود را مستقیما در تماس با مغز قرار دهید. زمان کارکرد دستگاه مدنظر محدود است و تا وقتی کارایی دارد که بدن آن را پس بزند. مشکل دیگر این است که اگر کارکرد دستگاه رضایت‌بخش نباشد، بیرون‌آوردن آن مشکل است. 

تیم ایموندی به‌منظور طراحی روشی برای ارتباط‌دادن مغز و کامپیوتر بدون نیاز به عمل جراحی مغز که با استفاده از آن بتوان افکار افراد را خواند و بازنویسی کرد، مشغول کار روی ترکیبی از تکنیک‌ها‌ی فرا‌صوت، میدان‌ها‌ی مغناطیسی، میدان‌ها‌ی الکتریکی و نور است. برای این کار مشکلاتی وجود دارد. ازجمله اینکه دستگاه باید فعالیت‌ها‌ی اصلی و مفید مغزی را از بین نویز‌ها‌ی دیگر ایجادشده‌ی مغز تشخیص دهد. علاوه‌بر‌این، دستگاه باید بتواند سیگنال‌ها را از بیرون جمجمه و پوست سر دریافت کند. 

دیوید بولجت، محقق اصلی تیم آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز، معتقد است:

زمانی‌که با دشواری عکس‌برداری از محیطی پراکنده‌کننده مواجه هستید، نویزی که با چند میلی‌متر حرکت در جمجمه دریافت می‌کنید، معادل نویز دریافتی با ده‌ها متر حرکت در اقیانوس و کیلومتر‌ها حرکت در اتمسفر است.

ایموندی نیز درباره‌ی این موضوع می‌گوید:

با وجود همه‌ی این مشکلات، هنوزهم بر این باور هستیم که می‌توانیم اطلاعات بسیار مفیدی دریافت کنیم.

بعضی از تیم‌ها در حال بررسی موضوعی هستند که ایموندی نام آن را جراحی کم‌تهاجم قرار داده است. وی ادامه می‌دهد:

در این روش، همچنان چیزی در بدن قرار داده می‌شود؛ اما این کار با عمل جراحی انجام نمی‌شود. 

این گفته‌ی ایموندی به این معنی است که این قطعه باید خورده یا تزریق شود یا ازطریق بینی به داخل بدن کشیده شود. یکی از تیم‌ها در حال بررسی نوعی از ذرات نانو است که این ذرات زمانی‌که به محل مورد‌نظر در مغز برسند و در آنجا قرار گیرند، مانند مبدل نانو عمل می‌کنند. این ذرات به کوچکی قطر یک تار مو‌ی انسان هستند و می‌توانند انرژی مغناطیسی خارجی را به سیگنال‌ها‌ی الکتریکی تبدیل کنند و آن‌ها را به مغز برسانند. البته این ذرات برعکس این کار را نیز انجام می‌دهند. یکی دیگر از این تیم‌ها‌ی پژوهشی، به‌دنبال استفاده از ویروس‌ها برای تزریق DNA به سلول‌ها است که با این کار سلول‌ها را برای انجام کاری مشابه کار قبلی تغییر می‌دهند.

رابط مغز و رایانه

این تکولوژی می‌تواند برای افرادی مفید باشد که در ناحیه‌ای از بدن یا تماما فلج هستند.

اگر این تکنیک‌ها به‌خوبی جواب‌گو باشند، عملکرد ارتباط کم‌تهاجم میان مغز و کامپیوتر می‌تواند به‌ خوبیِ قراردادن تراشه در بدن با استفاده از عمل جراحی باشد. پس‌از‌این، دانشمندان با چالش دریافت اطلاعات از مغز به کامپیوتر و پاسخ به آن‌ها در کسری از ثانیه مواجه هستند. ایموندی درباره‌ی این موضوع می‌گوید:

اگر بخواهید با استفاده از موس و کلیک با کامپیوتر ارتباط برقرار و پس از آن یک ثانیه صبر کنید تا کامپیوتر کاری را انجام دهد، این تکنولوژی هیچ‌گاه به سر‌انجام نمی‌رسد؛ بنابر‌این باید کاری کنیم این عملیات با سرعت بسیار بیشتری انجام شود. 

دستگاه‌ها‌ی ارتباطی مغز و کامپیوتر باید از توان تفکیک فراوان و پهنا‌ی باند کافی برخوردار باشند و علاوه‌بر‌این، تعداد کانال‌ها‌ی کافی داشته باشند تا با استفاده از آن‌ها بتوان خود انسان ناتوان را به‌ حرکت وادار کرد، نه اینکه دست رباتیکی را به‌حرکت درآورد. حتی اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم، واقعا چطور قرار است ارتباط برقرار کنیم؟ برای برقراری ارتباط باید از کلمات استفاده یا با استفاده از عکس ارتباط برقرار کنیم؟ آیا می‌توانیم با دوستانمان حرف بزنیم یا بدهی‌ها را به‌صورت اینترنتی پرداخت کنیم؟ این تکنولوژی چقدر باید خاص هر فرد باشد؟ ازآنجاکه هنوز قوانین این کار نوشته نشده‌اند، هیچ‌کس دقیقا جواب این سؤال‌ها را نمی‌داند. 

پاتریک گنزر، همکار این پروژه از دانشگاه بتل می‌گوید:

همه‌ی رابط‌ها‌ی جدید برای اینکه به‌خوبی جا بیفتند، نیاز به تکرار دارند. تعیین میزان سختی یا آسانی استفاده از این رابط‌ها‌ی مغز و کامپیوتر به‌همین سادگی نیست. ما نمی‌خواهیم کسانی که از این وسایل استفاده می‌کنند، صد‌ها قانون را یاد بگیرند. یکی از راه‌حل‌های جالب این است که خروجی‌ها‌یی از رابط مغز و کامپیوتر کاربر دریافت کنیم و این خروجی‌ها را به دستگاه شبه‌مستقل انتقال دهیم. لزومی ندارد کاربر تک‌تک حرکات را کنترل کند؛ بلکه به‌سادگی می‌تواند فرایند حرکتی را در کامپیوتر مشخص و تنظیم کند. 

ایموندی از این هم فرا‌تر می‌رود و اعلام می‌کند:

با پیشرفت هوش مصنوعی (AI)، سیستم‌ها‌یی که در‌حال‌حاضر با یکدیگر کار می‌کنند، مستقل‌تر می‌شوند و با این کار احتمالا فقط باید بگوییم آن توپ را می‌خواهم و ربات خودش آن را می‌آورد.

ممکن است فیلم Upgrade به مشکلی اشاره کرده باشد: دقیقا چه کسی تحت‌کنترل است؟ اما کلید‌ها‌یی برای حل این مشکل وجود دارد. جنیفر کولینگر دراین‌باره‌ می‌گوید:

تا‌به‌حال، بیشتر رابط‌ها‌ی مغز و کامپیوتر توانسته‌اند با بررسی فعالیت مغزی کاربر، اطلاعات بسیار جزئی درباره‌ی کارکرد ماهیچه‌ها‌ی او به‌دست آورند؛ در‌حالی‌که ممکن است فکر کاربر این‌قدر جزئی نباشد و کلی‌تر باشد. ما در فعالیت مغزی می‌توانیم جهتی را شناسایی کنیم که کاربر قصد دارد جسمی را در راستا‌ی آن حرکت دهد. همچنین، زمان دقیق بسته‌شدن دست را تشخیص دهیم که درنتیجه‌ی این‌ها، الگو‌ی دقیقی از حرکت جسم به‌دست می‌آوریم که توانایی برداشتن جسم را به ما می‌دهد. لزومی ندارد کاربر به جهت‌ها‌ی راست و جلو و پایین فکر کند.

ارتباط مغز و رایانه

هیچ‌کدام از افرادی که بازی‌ها‌یی مانند Fortnite را انجام می‌دهند، تا‌کنون داوطلب کاشت تراشه در مغز خود نشده‌اند.

کولینگر صحبت‌هایش را این‌چنین ادامه می‌دهد:

میزان فعالیت ذهنی موردنیاز برای اجرای BCI در بین کاربران گوناگون متفاوت است؛ اما به‌طور کلی میزان این فعالیت ذهنی در استفاده از رابط‌ها‌ی مغز و کامپیوتر بدون نیاز به عمل جراحی یا غیر‌تهاجمی بیشتر است. هنوزهم باید دید آیا تکنولوژی‌ها‌ی بیرون‌آمده از N3 به کاربر اجازه‌ی چند کارهم‌زمان را می‌دهد یا خیر. 

همچنان سؤالی بنیادی‌تر وجود دارد و هنوز فرد سالمی پیدا نشده است که بخواهد از رابط‌ها‌ی مغز و کامپیوتر استفاده کند و با استفاده از آن کار‌ها‌یی مانند بازی یا خرید اینترنتی انجام دهد. بنابر‌این، هیچ‌کس نمی‌داند آیا واکنش افراد سالم به این رابط‌ها متفاوت است یا خیر یا اینکه اگر این تراشه در کلاه بیس‌بال قرار گرفته باشد، برای افراد سالم تفاوتی ایجاد می‌کند یا خیر. این کار با معضلات بسیاری مواجه است. ایموندی می‌گوید:

سودی که از این تکنولوژی به‌دست می‌آوریم باید از ریسک‌ها‌ی انجام آن بیشتر باشد؛ اما اگر قرار نباشد از این تکنولوژی برای بازیابی عملکرد از‌دست‌رفته استفاده کنید، داستان فرق می‌کند.دقیقا به‌همین‌دلیل، راهکار‌ها‌ی بدون نیاز به عمل جراحی بسیار جالب هستند. استفاده از تکنولوژی غیر‌تهاجمی و بدون نیاز به جراحی صرفا به این معنی نیست که به رابط‌ها‌ی مغزی افراد آسیبی نمی‌رسد. امواج ماکرو‌ویو غیر‌تهاجمی هستند؛ اما چندان هم مفید نیستند؛ بنابر‌این، محدودیت‌ها‌یی برای این کار وجود دارد. اگر قرار باشد با امواج فرا‌صوت کار کنید، باید در سطح خاصی از فشار قرار داشته باشید و اگر قرار باشد با میدان‌ها‌ی الکتریکی کار کنید، باید در سطوحی با توان‌ها‌ی مشخص قرار بگیرید. 

میشل ولمتز: سؤال اینجا است که در چه نقطه‌ای انسان به ضعیف‌ترین عضو سیستم‌ها‌ی کاربردی ما تبدیل می‌شود؟

در زمانی‌که هوش مصنوعی می‌تواند از هوش انسان پیشی بگیرد و خودش را تکثیر کند، شاید گسترش و پیشرفت رابط‌ها‌ی مغز و کامپیوتر بتواند به انسان کمک کند از این بحران فرضی تکنولوژی نجات پیدا کند. انسان‌ها می‌توانند از تکنولوژی استفاده کنند و با این رقبا‌ی جدید مقابله کنند. آن‌ها حتی می‌توانند خودشان را با هوش مصنوعی ترکیب کنند. این همان کاری است که ایلان ماسک درزمینه‌ی تجارت خود برای نورالینک به‌روشنی توضیح داده است. ولمتز گفت:

سیستم‌ها‌ی هوش مصنوعی ما هر روز در‌حال بهتر و بهترشدن هستند و این سؤال وجود دارد که انسان قرار است در چه نقطه‌ای به ضعیف‌ترین حلقه‌ی این سیستم‌ها تبدیل شود. برای اینکه بتوانیم با تحولات هوش مصنوعی و یاد‌گیری علم ماشین همراه شویم و از آن عقب نمانیم، باید بتوانیم با این سیستم‌ها به‌صورت مستقیم ارتباط برقرار کنیم. 

درپایان، باید بگوییم این تکنولوژی تفاوت خاصی ایجاد نمی‌کند. در انتها‌ی فیلم Upgrade، می‌بینیم استم کنترل کامل بدن و ذهن گری را به‌دست می‌گیرد. هوشیاری مکانیکی به رؤیا‌یی شیرین محدود می‌شود که در آن تریس فلج نشده و همسرش نیز زنده است. تاريخ : پنج شنبه 14 آذر 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

روبرت دخسوس اسکوبار گاویریا (Roberto De Jesús Escobar Gaviria)، برادر قاچاقچی کلمبیایی کوکائین، گوشی هوشمند تاشدنی خود را با نام اسکوبار فولد وان (Escobar Fold 1) با قیمت ۳۵۰ دلار و در رقابت با گوشی‌های هوشمند تاشدنی همچون موتورولا Razr  با قیمت ۱،۵۰۰ دلار و گلکسی فولد ۱،۹۸۰ دلاری معرفی کرد.

اسکوبار فولد وان با تمامی شبکه‌های جهانی سازگار است. ویدئوهای تبلیغاتی مختلفی از این گوشی هوشمند به‌اشتراک گذاشته شده که در اکثر آن‌ها از تصاویر خانم‌های برهنه برای تبلیغات استفاده شده است. 

اسکوبار فولد وان

اسکوبار فولد وان از نمایشگر ۷/۸ اینچی AMOLED FHD Plus در حالت تاشده، سیستم‌عامل اندروید ۹ پای، تراشه‌ی اسنپدراگون سری ۸ و دوربین‌ دوگانه‌ی ۱۶ مگاپیکسلی و ۲۰ مگاپیکسلی بهره می‌برد. محتوای یکی از ویدئوهای تبلیغاتی گوشی هوشمند تاشدنی جدید به‌صورت عجیبی به استیو جابز، بنیان‌گذار اپل، اشاره می‌کند. والپیپر دستگاه تاشدنی نیز تصویری از پابلو اسکوبار در سال ۱۹۷۶ را نشان می‌دهد.

الوف گوستافسون، مدیرعامل شرکت اسكوبار در مصاحبه‌ی مطبوعاتی اعلام کرد:

معرفی چنین دستگاهی در بازار گوشی‌های هوشمند، محصولی انقلابی به‌حساب می‌آید. آقای اسکوبار قصد دارد به‌جای آنکه سود به جیب خرده‌فروشان و عمده‌فروشان برود، مستقیما مصرف‌کنندگان منتفع شوند و بتوانند دستگاهی با قیمت مناسب در اختیار داشته باشند.

الوف گوستافسون درادامه‌ی صحبت‌های خود افزود باتوجه‌به اینکه شرکت‌هایی همچون سامسونگ و اپل از فناوری‌های قدیمی استفاده می‌کنند و آن را به‌عنوان محصولی جدید به بازار عرضه می‌کنند، اسکوبار فولد وان درمقایسه‌با دستگاه‌های این دو شرکت برتری‌های قابل‌توجهی دارد. وی خاطرنشان کرد دوربین‌های ۲۰ مگاپیکسلی در آسیا قیمتی کمتر از ۱۰ دلار دارند.

اسکوبار فولد وان

وی درادامه اضافه کرد: 

پیش از این شاهد نوآوری‌های خوبی در صنعت گوشی‌های هوشمند بودیم؛ اما اکنون بیش از فناوری‌های نوین شاهد شرکت‌هایی متنوع تولیدکننده گوشی‌های هوشمند هستیم که هرکدام به‌دنبال دریافت سود بیشتری هستند. بی‌‌دلیل نیست که اپل به سودآورترین شرکت تولیدکنند‌ه‌ی دستگاه‌های هوشمند در بازارهای جهانی تبدیل شده است. در بین محصولات اپل می‌بینیم قیمت یک استند کامپیوتر حتی بیشتر از قیمت گوشی آیفون است. این رویکرد درستی نیست و اسکوبار قصد دارد این روال را تغییر دهد. 

اسکوبار فولد وان

اسکوبار معتقد است گوشی هوشمند جدید تاشدنی بدون مشکلات مشاهده‌شده در گلکسی فولد سامسونگ به بازار عرضه خواهد شد. باتوجه‌به اینکه نمایشگر دستگاه از جنس خاص پلاستیک بهره می‌برد، قابلیت انعطاف‌پذیری دارد و نمی‌شکند. اسکوبار فولد وان با دو سیم‌کارت و طراحی شبیه به هواوی میت ایکس در دو نسخه یکی با ظرفیت حافظه‌ی داخلی ۱۲۸ گیگابابتی و قیمت ۳۵۰ دلار و دیگری با ظرفیت حافظه‌ی داخلی ۵۱۲ گیگابایتی و قیمت ۵۰۰ دلار دردسترس کاربران قرار دارد.تاريخ : پنج شنبه 14 آذر 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اوایل آذر، هواوی میت‌بوک دی و تلویزیون هوشمند و اسپیکر ساوند ایکس را رونمایی کرد. دستگاه‌های جدید آنر با طراحی چشم‌نواز و زیبا شباهت زیادی به لپ‌تاپ‌های HUAWEI MateBook D دارند که با پردازنده‌ی رایزن AMD دردسترس کاربران قرار خواهند گرفت. معمولا آنر محصولات خود را با طراحی ظاهری شیک به بازار عرضه می‌کند و لپ‌تاپ‌های مجیک‌بوک ۱۴ و مجیک‌بوک ۱۵ نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

مجیک بوک آنر

هر دو لپ‌تاپ جدید مجیک‌بوک با شاسی آلومینیومی در رنگ‌های نقره‌ای (Mystic Silver) و خاکستری (Space Grey) به بازار عرضه می‌شوند. همان‌طورکه از نام لپ‌تاپ‌های جدید مشخص است، یکی از آن‌ها مجهز به نمایشگر ۱۴ اینچی و دیگری مجهز به نمایشگر ۱۵/۶ اینچی IPS با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل FullHD است.

بدنه‌ی هر دو لپ‎تاپ هواوی آنر شباهت زیادی به شاسی میت‌بوک دی هواوی دارد. ضخامت مجیک‌بوک ۱۴ اینچی ۱۵/۹ میلی‌متر و ضخامت مجیک‌بوک ۱۵ اینچی ۱۶/۹ میلی‌متر است. ل‍پ‌تاپ ۱۴ اینچی ۱/۳۸ کیلوگرم وزن دارد و وزن لپ‌تاپ ۱۵ اینچی ۱/۵۳ کیلوگرم است.

لپ‌تاپ‌‌های جدید آنر از پردازنده‌ی چهارهسته‌ای رایزن 5 3500U و APU‌های رایزن 7 3700U و ۸ و ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی رم از نوع DDR4 DRAM و ۲۵۶ یا ۵۱۲ گیگابایت حافظه‌ی داخلی از نوع PCIe SSD بهره می‌برند. 

مجیک بوک آنر

افزون‌براین، مجیک‌بوک‌های جدید مجهز به بلوتوث ۵، وای فای ۵، پورت USB 3.0 Type-C، دو پورت USB 2.0 / 3.0 Type-A، خروجی HDMI و جک هدفون ۳/۵ میلی‌متری برای اتصال به هدست هستند. لپ‌تاپ‌های جدید نیز دقیقا همانند دستگاه‌های گران‌قیمت هواوی از حسگر اثر انگشت، وب‌کم پنهان‌شده در کیبورد و اسپیکرهای استریو و میکروفون مخفی برخوردار هستند. بنابه دلایلی، آنر تصمیم گرفته مجیک‌بوک ۱۴ را با باتری ۵۶ وات‌یساعتی به بازار عرضه کند؛ اما مجیک‌بوک ۱۵ از باتری ضعیف‌تر ۴۲ وات‌ساعتی بهره می‌برد.

مجیک بوک آنر

هنوز تاریخ عرضه و قیمت لپ‌تاپ‌های جدید آنر اعلام نشده است؛ اما احتمالا دستگاه‌های جدید در بازار چین و با قیمتی ارزان‌تر از میت‌بوک دی هواوی با همین مشخصات عرضه خواهند شد.

مشخصاتمجیک‌بوک ۱۴ مجیک‌بوک ۱۵ 
نمایشگر ۱۴ اینچی با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل  ۱۵/۶ اینچ با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل 
CPU AMD 7 3700U - 4C/8T, 6 MB, 2.3 - 4.0 GHz, 15 W

AMD Ryzen 5 3500U - 4C/8T, 6 MB, 2.1 - 3.7 GHz, 15 W

AMD Ryzen 7 3700U - 4C/8T, 6 MB, 2.3 - 4.0 GHz, 15 W

AMD Ryzen 5 3500U - 4C/8T, 6 MB, 2.1 - 3.7 GHz, 15 W

گرافیک  AMD RX 10 - 640 SPs at 1400 MHz

AMD Radeon Vega 8 - 512 SPs at 1200 MHz

AMD Radeon RX Vega 10 - 640 SPs at 1400 MHz

AMD Radeon Vega 8 - 512 SPs at 1200 MHz

حافظه رم  ۸ گیگابایتی یا ۱۶ گیگابایتی  ۸ گیگابایتی یا ۱۶ گیگابایتی 
SSD  ۲۵۶ گیگابایتی یا ۵۱۲ گیگابایتی PCIe SSD ۲۵۶ گیگابایتی یا ۵۱۲ گیگابایتی PCIe SSD
Wi-Fi (Wi-Fi 5 (802.11ac (Wi-Fi 5 (802.11ac
بلوتوث بلوتوث ۵.۰ بلوتوث ۵.۰
USB 1 × USB 2.0 Type-A

1 × USB 3.0 Type-A

1 × USB 3.0 Type-C

× USB 2.0 Type-A

1 × USB 3.0 Type-A

1 × USB 3.0 Type-C

GbE - -
سایر خروجی‌ها و ورودی‌ها HDMI - میکروفون- اسپیکر استریو - جک هدفون ۳/۵ میلی‌متری HDMI - میکروفون- اسپیکر استریو - جک هدفون ۳/۵ میلی‌متری
باتری  ۵۶ وات‌ساعت ۴۲ وات‌ساعت
ابعاد 

عرض: ۳۲۲/۵ میلی‌متر

عمق: ۲۱۴/۸ میلی‌متر

ضخامت: ۱۵/۹ میلی‌متر

عرض: ۳۵۷/۸ میلی‌متر

عمق: ۲۲۹/۹ میلی‌متر

ضخامت: ۱۶/۹ میلی‌متر

وزن 

۱/۳۸ کیلوگرم 

۱/۵۳ کیلوگرم 

قیمت 

مشخص نیست 

مشخص نیست 

قیمت به‌روز، مشخصات فنی و هر اطلاعاتی که برای خرید ارزان‌ و آگاهانه‌ی انواع لپ‌تاپ‌‌های اداری و گیمینگ نیاز دارید را در بخش محصولات زومیت بیابید. در این بخش، علاوه‌بر مشخصات فنی دقیق لپ‌تاپ‌های ایسوس، ایسر، مک‌بوک‌های اپل، انواع لپ‌تاپ لنوو و محصولات دل و اچ پی و پاسخ به سوالات شما، امکان مقایسه‌ی دو یا چند محصول درکنار گالری تصاویر رسمی محصولات دردسترس شما خواهد بود.تاريخ : پنج شنبه 14 آذر 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سریال ماندالورین (The Mandalorian) اولین محصول لایو اکشن تلویزیونی دیزنی است که در تاریخ این سری معروف ساخته می‌شود. غول دنیای سرگرمی سریال جدید را به‌صورت اختصاصی برای سرویس دیزنی پلاس می‌سازد و در بخش‌هایی از آن برای رندر صحنه‌ها از موتور Unreal شرکت Epic استفاده می‌کند.

قسمت اول سریال ماندالورین در ۱۲ نوامبر سال جاری پخش شد. طرفداران از همان روزهای اول متوجه حضور نام شرکت Epic Games در میان دست‌اندرکاران سریال شدند. دیزنی در سال ۲۰۱۸ خبر همکاری را به رسانه‌ها اعلام کرده بود. البته در اخبار آن زمان اطلاعات دقیقی از سریال موردنظر برای همکاری بین دیزنی و اپیک منتشر نشد. در بخش‌هایی از خبر آن سال که در جریان جلسه با سرمایه‌گذاران مطرح شد می‌خوانیم:

شرکت Epic Games توسعه‌دهنده‌ی موتور Unreal Engine و بازی Fortnite با شرکت Lucasfilm همکاری خواهد کرد. آن‌ها از قدرت موتور رندر آنریل برای رندر کردن صحنه‌ها در یک محصول لایو اکشن استفاده می‌کنند که برای اولین‌بار در یک سریال توسط دیزنی رخ می‌دهد. محصول همکاری به‌عنوان یکی از سریال‌های سرویس استریم مستقل دیزنی در پایان سال آینده رونمایی خواهد شد.

نویسنده‌ و سازنده‌ی سریال ماندالورین، جان فاورو، در رویداد Siggraph 2019 نحوه‌ی استفاده از موتور آنریل در فرایند Previs ساخت سریال را توضیح داد. او در بخشی از صحبت‌های خود گفت:

ما از سیستم V-cam برای ساخت فیلم استفاده کردیم که در ساخت فیلم واقعیت مجازی هم کاربرد داشت. سپس فیلم‌های اولیه‌ی خام را به تدوین‌گر ارسال کردیم و درنهایت فیلمی داریم که کاربردی همانند previs دارد.

The Mandalorian

موتور آنریل تنها برای ساخت فیلم‌های اولیه‌ی خام استفاده نشد. تیم ساخت ماندالورین دیوارهای ویدئویی LED هم داشت که برای ترکیب‌بندی (Composition) در فیلم‌برداری استفاده می‌شدند. تیم SFX محتوای از پیش‌ رندر شده مانند محیط را روی دیوارهای مذکور پخش می‌کرد که مانند صفحات سبز فیلم‌برداری جلوه‌های ویژه، منتهی به‌صورت پویا کاربرد داشت. فاورو در توضیح این فرایند می‌گوید:

ما سهم بالایی از برداشت‌های خود را برای مونتاژ در حین فیلم‌برداری نیاز داشتیم که باید با رندرهای زنده در موتور رندر انجام می‌شد. من تصور نمی‌کردم که اپیک چنین قابلیت‌هایی داشته باشد. برای برخی از برداشت‌های خاص، بسته به فاصله‌ی کانونی و استفاده از قالبآنافورمیک هدف از پیاده‌سازی فناوری تنها به‌خاطر بخش‌های تعاملی نبود. به‌هرحال ما در بخش‌های گوناگون همچون دوربین، نورپردازی، نورپردازی تعاملی، الگوی صحنه، پس‌زمینه و افق، نیازمند به‌کارگیری موتور بودیم. درنهایت با استفاده از قابلیت‌های مذکور دیگر نیازی به ترکیب نهایی المان‌ها پس از فرایند تصویربرداری نبود.

رویکرد فاورو در ارائه‌ی زنده‌ی رندرها در جریان فیلم‌برداری نه‌تنها به فیلم‌برداری بلکه به بازیگران نیز کمک می‌کرد. آن‌ها در جریان بازی، چشم‌انداز بهتری نسبت به محیط داشتند و مثلا افق فیلم‌برداری را مشاهده می‌کردند. به‌علاوه نورپردازی تعاملی نیز در جریان رندر زنده ارائه می‌شد که از نظر فاورو انقلابی مهم در جریان ساخت فیلم بود.

حتی اگر نیاز داشتیم که صحنه‌های فیلم‌برداری شده در برابر دیوارهای LED را جایگزین یا بازسازی کنیم، نقطه‌های اصلی و تمامی نورپردازی‌های تعاملی در اختیار ما بود. درواقع بازدیدکننده‌ها هم با دیدن جریان ساخت به اشتباه می‌افتادند. به‌عنوان مثال افرادی از استودیو برای بازدید فرایند به محل فیلم‌برداری آمدند و تصور کردند که همه‌ی بخش‌ها به‌صورت زنده ساخته می‌‌شوند. درواقع اگر از داخل استودیو نیز به جریان بازی‌ها نگاه می‌کردید، گویی درحال مشاهده‌ی یک لایو اکشن هستید.

فاورو به‌جز ماندالورین قبلا هم از موتور آنریل در ساخت فیلم و سریال استفاده کرده بود. از نمونه‌های قبلی می‌توانت به The Lion King و The Jungle Book اشاره کرد. به‌هرحال همکاری اپیک گیمز با شرکت عظیمی همچون دیزنی در فیلم‌سازی، می‌تواند آینده‌ی این استودیوی بازی‌سازی را بیش‌از‌پیش روشن کند.تاريخ : پنج شنبه 14 آذر 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

نزدیک به دو سال است که موتورولا گوشی هوشمندی با بهره‌مندی از تراشه‌ی پرچم‌دار به بازار عرضه نکرده است، اما به‌نظر می‌رسد اکنون قصد دارد این روال را تغییر دهد.

ظاهرا موتورولا قصد دارد وارد بازار گوشی‌های هوشمند قدرتمند بازار شود. کوالکام در کنفرانس سالیانه‌ی Tech Summit اعلام کرد که از زمان معرفی موتو Z2 فورس در سال ۲۰۱۷ متعهد شده تا روی تراشه‌ی قدرتمند پرچمداری برای گوشی موتورولا کار کند. سرجیو بونیاک، مدیرعامل شرکت موتورولا در مصاحبه‌ی مصبوعاتی اعلام کرد: 

موتورولا قصد دارد در سال ۲۰۲۰ گوشی هوشمند با پشتیبانی از شبکه‌ی 5G و همچنین بهره‌مندی از تراشه‌های قدرتمندی همچون اسنپدراگون ۷۶۵ و اسنپدراگون ۸۶۵ به بازار عرضه کند. 

اسنپدراگون

در حال حاضر لنوو، مالکیت موتورولا را برعهده دارد. با وجودی که شرکت تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند، تجارتی سودآور برای لنوو محسوب می‌شود، طی چند سال اخیر در تولید گوشی‌های هوشمند این برند از قطعات پرچم‌دار استفاده نشده است. گوشی هوشمند پرچم‌دار جدید موتورولا Razr با قیمت ۱۴۹۹ دلاری با تراشه‌ی غیر پرچم‌دار اسنپدراگون ۷۱۰ به بازار عرضه شد تا طول عمر بیشتر باتری را دراختیار کاربران قرار دهد.

بیشترین فروش موتورولا مربوط به گوشی‌های هوشمند سری G این شرکت می‌شود که دستگاه‌هایی میان‌رده هستند و برای عرضه در بازار آمریکای لاتین تولید می‌شوند. به‌عنوان مثال، ۲۳ درصد سهم بازار فروش گوشی‌ها‌ی هوشمند در بازار برزیل از آن موتورولا است و در رتبه‌ی بالاترین فروش بعد از سامسونگ و اپل قرار دارد. 

بونیاک جزئیات بیشتری در مورد مشخصات گوشی‌های هوشمند جدید 5G موتورولا ارائه نداد. اما احتمالا بعد از کنفرانس سه روزه‌ی کوالکام اخبار جدیدی در این باره منتشر خواهد شد.

گذشتن از سد سامسونگ و اپل برای موتورولا کار ساده‌ای نیست. مدت‌ها است موتورولا با اپراتور تلفن همراه ورایزون که بزرگ‌ترین اپراتور مخابرات آمریکا محسوب می‌شود، وارد همکاری شده است. این اپراتور از فروش موتورولا Razr جدید نیز پشتیبانی می‌کند. 

از سوی دیگر  اوپو و شیائومی نیز قصد دارند گوشی‌های هوشمند بعدی خود را با بهره‌مندی از تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۶۵ در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۰ به بازار عرضه کنند. نوکیا نیز اعلام کرده که قصد دارد گوشی هوشمند 5G با تراشه‌ی اسنپدراگون ۷۶۵ معرفی کند. یکی از اهداف نوکیا از عرضه‌ی چنین دستگاهی، معرفی گوشی هوشمند 5G با قیمت مقرون‌به‌صرفه در بازارهای جهانی است. شیائومی پیش‌تر اعلام کرده بود که نام گوشی هوشمند جدیدی که با بهره‌مندی از تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۶۵ به بازار عرضه خواهد کرد، شیائومی می ۱۰ (Mi 10) است. 

هنوز مشخص نیست که گوشی‌های شیائومی و اوپو در بازار ایالات متحده عرضه می‌شوند یا خیر. اما احتمالا گوشی هوشمند وان پلاس ۸ پرو با تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۶۵ معرفی می‌شود. بی‌شک، شاخص‌ترین مشتری تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۶۵ در آمریکا، سامسونگ با گلکسی اس ۱۱ خواهد بود. اما سامسونگ هنوز در مورد این موضوع صحبتی مطرح نکرده است. پیش‌بینی می‌شود گلکسی اس ۱۱ اواسط ماه فوریه معرفی شود. 

قیمت به‌روز، مشخصات فنی و هر اطلاعاتی که برای خرید ارزان‌ و آگاهانه‌ی گوشی هوشمند نیاز دارید را در بخش محصولات زومیت بیابید. در این بخش، علاوه‌بر مشخصات فنی دقیق و پاسخ به سوالات شما، امکان مقایسه‌ی دو یا چند محصول درکنار گالری تصاویر رسمی محصولات دردسترس شما خواهد بود.  شما می‌توانید برای اطلاع از آخرین قیمت گوشی سامسونگ، شیائومی، هواوی و آیفون‌‌های اپل از بخش محصولات زومیت استفاده کنید.تاريخ : پنج شنبه 14 آذر 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بنیان‌گذاران گوگل، لری پیج و سرگی برین از چهار سال پیش که ساختار شرکت خود را به‌طور کامل تغییر دادند، از صدر اخبار دور بودند. آن‌ها امروز نامه‌ای را به‌صورت مشترک منتشر کردند و خبر از ترک مدیریت شرکت مادر گوگل، آلفابت دادند. طبق نامه‌ی منتشرشده، مدیریت هولدینگ آلفابت به مدیرعامل کنونی گوگل، ساندار پیچای منتقل می‌شود. البته پیچ و برین به‌عنوان کارمندان آلفابت به کار خود ادامه می‌دهند و در هیئت‌مدیره‌ی هولدینگ نیز باقی می‌مانند؛ اما آن‌ها دیگر نظارت بر عملکرد امپراطوری تقریبا تریلیون دلاری خود را بر عهده نخواهند داشت. امپراطوری گوگل، ۲۰ سال پیش در خوابگاه دانشگاه استنفورد توسط این دو کارآفرین موفق راه‌اندازی شد.

در بخشی از نامه‌ی برین و پیج می‌خوانیم:

اکنون آلفابت در وضعیت تثبیت‌شده‌ی مناسبی قرار دارد و گوگل و شرکت‌های دیگر (موسوم به Other Bets) با استقلال کامل فعالیت می‌کنند. اکنون زمان ساده‌سازی فرایندهای مدیریتی فرا رسیده است. ما وقتی بدانیم که راه بهتری برای مدیریت فرایندهای اجرایی شرکت وجود دارد، هیچ‌گاه خود را در جایگاه‌های مدیریتی تحمیل نمی‌کنیم. آلفابت و گوگل دیگر نیاز به دو مدیرعامل و یک مدیر کل ندارند. ساندار در ادامه‌ی مسیر به‌عنوان مدیرعامل هر دو شرکت گوگل و آلفابت فعالیت خواهد کرد.

ساندار مسئولیت اجرایی و رهبری گوگل و همچنین مدیریت سرمایه‌گذاری آلفابت را در پورتفولیوی Other Bets بر عهده خواهد داشت. ما در بلندمدت تعهد کاملی به آلفابت و گوگل داریم و باز هم به‌عنوان اعضای هیئت‌مدیره، سهام‌داران و بنیان‌گذاران حضوری فعال در زمینه‌های گوناگون خواهیم داشت. به‌علاوه ما به بحث و مشاوره با پیچای، خصوصا در حوزه‌هایی که علاقه‌ی شدید داریم، ادامه می‌دهیم.

لری پیج و سرگی برین

ساندار پیچای نامه‌ای به کارمندان گوگل نوشت که کمی بعد و تقریبا هم‌زمان با نامه‌ی پیج و برین منتشر شد. او در نامه‌ی خود تأکید می‌کند که تغییر اخیر تقریبا هیچ تأثیری بر روال کارهای روزمره‌ی گوگل ندارد:

من به‌صورت شفاف اعلام می‌کنم که این تغییر هیچ تأثیری روی ساختار آلفابت یا کارهای روزمره‌ی ما ندارد. من تمرکز بالای خود را روی گوگل معطوف خواهم کرد و فعالیت‌هایمان را در گسترش مرزهای پردازش و ساختن گوگلی بهتر برای تمام مردم مدیریت می‌کنم. به‌علاوه درباره‌ی مدیریت آلفابت و تمرکز بلندمدت برای رفع چالش‌های جهانی به‌کمک فناوری هیجان‌زده هستم.

اخبار جدید که شاید توسعه‌ای شوکه‌کننده در مسیر آینده‌ی گوگل به‌نظر برسد، برای افرادی که روند کاری برین و پیج را از سال ۲۰۱۵ دنبال می‌کنند، تعجب‌آور نیست. این دو نفر حضور عمومی جدی نداشته‌اند و در جلسه‌های مشترک با سرمایه‌گذاران و رویدادهای مشابه، آن‌چنان دیده نمی‌شدند. در رویدادهای سالانه‌ی رونمایی از محصول یا کنفرانس I/O گوگل نیز از سال‌ها پیش خبری از بنیان‌گذارها نبود.

سرگی برین یک بار ویدئویی زنده را به‌صورت یک دمو از گوگل گلس (پروژه‌ی تقریبا مرده‌ی گوگل) اجرا کرد. او اغلب فردی عاشق فناوری و نمایش بود و چهره‌ی شرکت در برنامه‌های بلندپروازانه محسوب می‌شد. درمقابل، پیج که پیش از انتخاب پیچای مدیرعامل عملیاتی شرکت بود، چهره‌ی اجرایی فرایندها را به خود می‌گرفت. به‌هرحال بنیان‌گذارهای گوگل از چند سال پیش و با تغییر ساختار شرکت، تقریبا از انظار عمومی محو شده‌اند.

تأسیس هولدینگ آلفابت در سال ۲۰۱۵ بحث‌های زیادی به‌همراه داشت. هولدینگ مذکور نشان‌دهنده‌ی یک ساختار سازمانی بی‌سابقه در سیلیکون‌ولی بود. در آن زمان غول‌های فناوری درحال جمع‌آوری قدرت از منابع گوناگون و تحکیم صنایع بودند. آلفابت به‌نوعی با هدف تجزیه‌ی گوگل به کسب‌وکارهای اصلی تأسیس شد. درواقع بخش‌های موتور جست‌وجو و محصولات متعدد دیگر از هم جدا شدند. همچنین بازوهای دیگر مانند X lab (که قبلا به‌نام Google X شناخته می‌شد) و زیرمجموعه‌ی خودروهای خودران Waymo نیز به بازیگرانی مستقل تبدیل شدند.

سرگی برین کشتی هوایی

راه‌اندازی آلفابت به پیج و برین امکان داد که از تمرکز اخبار عمومی خارج شوند و کنترل و مسئولیت را به پیچای واگذار کنند. پیج از آن زمان وقت بیشتری را به شرکت‌های هواپیمای الکتریک همچون کیتی‌ هاک در کالیفرنیا اختصاص داد. برین کمتر از دوست قدیمی خود در اخبار عمومی دیده می‌شد. او تنها در سال ۲۰۱۷ در اقدامی قابل‌توجه در فرودگاه بین‌المللی سان‌فرانسیسکو ظاهر شد و در تظاهرات علیه فرمان اجرایی ضدمهاجرت ترامپ شرکت کرد.

ساندار پیچای پس از به دست گرفتن کنترل گوگل، توسعه‌ی آن را ادامه داد تا غول موتور جست‌وجو به پدیده‌ای عمومی‌تر و رایج‌تر در دنیای آنلاین تبدیل شود. او راه‌اندازی برند پیکسل و دیگر فعالیت‌های سخت‌افزاری را مدیریت کرد. به‌علاوه سرمایه‌گذاری‌های عظیم شرکت در هوش مصنوعی و رایانش ابری تحت مدیریت پیچای انجام شد. سهام شرکت از زمان تأسیس آلفابت دوبرابر شده است و درآمد نیز رشد مشابهی را تجربه کرد. شرکت در اولین گزارش فصلی خود پس از راه‌اندازی آلفابت فروش ۱۸/۷ میلیارد دلاری را بیان کرد. آخرین گزارش فصلی آلفابت، فروش ۳۶/۳ میلیارد دلاری را نشان می‌دهد.

از زمان مدیریت پیچای، سهام و درآمد گوگل دوبرابر شده است

پیج و برین، عنوان مدیرعامل را نیز در دوران افزایش بررسی‌های موشکافانه روی غول‌های فناوری به پیچای منتقل کردند. فراموش نکنید که از زمان کنار رفتن بنیان‌گذارها، گوگل و زیرمجموعه‌اش یوتیوب، شاهد مجادله‌های بسیاری بوده‌اند. چهار سال گذشته برای گوگل (مانند بزرگان دیگر همچون آمازون و فیسبوک) سال‌های سختی بوده‌اند. مجموعه‌ای از کارمندان فعال نیز در داخل شرکت ظاهر شده‌اند که برای تغییر ساختارها تلاش می‌کنند. به‌علاوه انواع قانون‌گذاران، فعالان و تنظیم‌گران قانونی به‌دنبال بررسی قدرت گوگل از خارج هستند.

پیچای پس از پیج و برین به چهره‌ی اصلی شرکت تبدیل شد که کنار آمدن با طوفان‌های متعدد از سوی منتقدان را بر عهده گرفت. او رخدادهای عظیمی همچون اخراج جیمز دامور، منتقد تنوع نیروی کاری و همکاری شرکت در پروژه‌ی ساخت پهپاد با وزارت دفاع آمریکا و برنامه‌هایی برای راه‌اندازی موتور جست‌وجوی مخصوص کشور چین را مدیریت کرد.

ساندار پیچای

ساندار پیچای و مدیرعامل یوتیوب، سوزان وویچیتسکی علاوه بر چالش‌های بالا باید با چالش‌های پلتفرم اشتراک ویدئو نیز دست‌وپنجه نرم می‌کردند. انتشار برخی محتوای ویدئویی در یوتیوب، انتقادهای فراوانی را برای آن‌ها به‌همراه داشت. به‌علاوه گوگل در اروپا و آمریکا هدف بررسی‌های موشکافانه در حوزه‌ی مبارزه با انحصارگرایی بود. برخی از آن چالش‌ها هنوز ادامه دارند و جریمه‌های چندین میلیارد دلاری برای غول موتور جست‌وجو به‌همراه داشته‌اند.

آزار و اذیت جنسی و چالش اتحادیه‌های کارمندی، اکنون بزرگ‌ترین مشکلات پیش روی مدیریت گوگل هستند. چندی پیش تأیید شد که برین و پیج برای خروج اندی رابین (هم‌بنیان‌گذار اندروید که تحت اتهام‌های شدید جنسی قرار داشت)، هزینه‌ی ۹۰ میلیون دلاری پرداخت کرده‌اند. کارمندان در اعتراض به رویکرد انجام‌شده بزرگ‌ترین حرکت اعتراضی کارمندی را در تاریخ شرکت برگزار کردند که به Google Walkout مشهور شد. ۲۰ هزار کارمند گوگل در سرتاسر جهان در حرکت اعتراضی شرکت کردند.

رهبران گوگل پس از تظاهرات بزرگ کارمندان، به اقدام‌های تلافی‌جویانه علیه رهبران معترض و دیگر فعالیت‌های اعتراضی محکوم شدند. گوگل اکنون پرونده‌ای حقوقی را به‌خاطر اخراج تعداد زیادی از کارمندان خود در جریان دارد که هماهنگی اعتراض‌ها را برعهده داشتند. به‌علاوه یک بازرسی داخلی نیز درحال انجام در شرکت است که روندهای مدیریت آزار و اذیت جنسی و اتهام‌های مشابه را بررسی می‌کند.

گوگل

با تغییرات جدید مشخص نیست که پیج و برین چگونه با پیچای همکاری می‌کنند. درواقع این سؤال مطرح می‌شود که آیا آن‌ها به‌جز صحبت‌های مرسوم، دخالت بیشتری در رویکردهای شرکت خواهند داشت؟ آیا بنیان‌گذارها در مدیریت چالش‌های پیش‌رو همچون پرونده‌های حقوقی، نگرانی‌های تنظیم‌گران قانونی و چالش‌های اخلاقی داخلی شرکت می‌کنند؟ به‌علاوه مشخص نیست که بنیان‌گذارهای ثروتمند گوگل با ثروت هنگفت خود چه کارهایی انجام می‌دهند. هر دو نفر با درنظرگرفتن سهام آلفابت ثروتی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار دارند و هیچ‌یک از آن‌ها فعالیت خیریه یا تأسیس مؤسسه‌ی غیرانتفاعی انجام نداده‌اند. به‌هرحال کاربران و کارشناسان متعدد، پیج و برین را به‌خاطر صحبت نکردن یا انجام عمل خاص در حوزه‌ی خیریه، به باد انتقاد می‌گیرند.

پیج و برین در پایان نامه‌ی خود نوشتند:

ما واقعا خوشحال هستیم که یک پروژه‌ی تحقیقاتی کوچک به منبع دانش و اطلاعات و توانمندسازی برای میلیاردها نفر تبدیل شد؛ تلاشی که ما دو نفر در زمان دانشجویی در استنفورد انجام دادیم و به تولد مجموعه‌ای از فناوری‌های دیگر انجامید. ما در سال ۱۹۹۸ و زمانی‌که سرورها را از خوابگاه به یک گاراژ منتقل کردیم، هیچ‌گاه تصور چنین آینده‌ای را برای ایده‌ی خود نداشتیم.تاريخ : پنج شنبه 14 آذر 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

چندی پیش اسنپ و آسان‌پرداخت از کیف پول مشترک خود رونمایی کردند؛ حال اسنپ اعلام کرده که ویژگی جدیدی را برای کیف پولش با عنوان شارژ خودکار اضافه کرده است. با فعالسازی شارژ خودکار کیف پول آپ می‌توانید به‌جای آنکه همیشه کیف پول‌تان را شارژ کنید این وظیفه را به اپلیکیشن آسان‌پرداخت بسپارید. کافی است یکی از حساب‌های بانکی خود را به این کیف پول متصل کنید. برای ثابت نگه داشتن موجودی این کیف پول می‌توانید طی قراردادی (با مشخص کردن بازه زمانی) اجازه برداشت از حساب بانکی‌تان را (با سقف مشخص) صادر کنید.

با فعالسازی سرویس شارژ خودکار کیف پول، پس از درخواست خودرو از اپلیکیشن اسنپ می‌توانید تنها با انتخاب پرداخت از کیف پول، بدون نیاز به وارد کردن رمز دوم و مشخصات کارت بانکی هزینه‌ی سفر خود را پرداخت کنید.

سرویس شارژ خودکار کیف پول شما را به حساب بانکی‌تان متصل می‌کند و امکان مدیریت سقف برداشت و تعیین محدوده زمانی را به کاربر می‌دهد. این سرویس یکی از روش‌های معمول پرداخت در جهان است که اکنون به واسطه‌ی محصول مشترک اسنپ و آپ می‌توانیم برای اولین‌بار در ایران از امکانات آن بهره ببریم و در مدیریت مالی از آن استفاده کنیم.

پیش از این نیز اسنپ و آپ با راه‌اندازی کیف پول مشترک خود پرداخت هزینه غذا، سفر با اسنپ و اسنپ‌بایک در اپلیکیشن اسنپ و شارژ، عوارضی آزادراه و دیگر خدمات را در اپلیکیشن آپ تسهیل کرده بودند.تاريخ : پنج شنبه 14 آذر 1398برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 2 3 4 5 ... 3356 صفحه بعد