یاسمین مستوفی

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا به رهبری یاسمین مستوفی پروفسور ایرانی موفق شدند تا با استفاده از پهپادهای مجهز به Wi-Fi،از اجسام پنهان شده در پشت دیوار تصاویر سه‌بعدی تهیه کنند.

 به نقل از گیزمگ، سه سال پیش، دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا، سانتا باربارا از روبات‌های مجهز به Wi-Fi استفاده کردند تا از اجسام  پنهان در پشت دیوارهای آجری، تصاویر دوبعدی بدست آورند.

اکنون آنها با استفاده از پهپاد موفق به گرفتن تصاویر سه بعدی از اجسام مشابه پنهان در پشت دیوار شده‌اند.

آنها معتقدند که در نهایت با استفاده از این فناوری می‌توان برنامه‌هایی مانند جستجو و نجات، اکتشافات باستان شناسی و نظارت بر سازه‌ها را اجرا کرد.

این تیم تحقیقاتی به رهبری پروفسور یاسمین مستوفی، از دو هواپیمای بدون سرنشین مستقل خود استفاده کردند که هر دوی آنها به فرستنده و گیرنده Wi-Fi مجهز بودند.

این دو هواپیما در مسیرهای هماهنگ در هر دو طرف سازه آجری چهار طرفه پرواز کردند، یکی از آنها به طور مداوم سیگنال Wi-Fi را منتقل کرد، در حالی که دیگری قدرت آن سیگنال را پس از گذر از دیوار آجری اندازه گیری  می‌کرد.

این دانشمندان با تجزیه و تحلیل قدرت این سیگنال‌، توانستند اندازه و شکل اجسام پنهان شده در درون سازه را تشخیص دهند.

این پهپادها هم توانایی حرکت به سمت جلو و عقب و هم در جهت بالا و پایین را داشتند که این امر به آنها اجازه می‌داد تا اجسام را از طیف گسترده ای از زوایا ارزیابی کنند و در نتیجه بتوانند از آنها تصاویر سه بعدی تهیه کنند.

 این در حالی است که ربات‌های زمینی تنها قادر به گرفتن تصاویر دو بعدی بودند.

گفتنی است که در این پژوهش هیچ اندازه گیری اولیه‌ای از آن ناحیه مورد نیاز نبوده است.تاريخ : سه شنبه 30 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مهندسان تاپ کار، از مدت‌ها پیش برای تیونینگ ظاهری و فنی پورشه 911 در مسکو تلاش کرده‌اند. این محصول سینگر GTRR نام خواهد داشت و از یک کیت بدنه‌ی اختصاصی استفاده خواهد کرد. می‌توان ادعا کرد که به‌جز سقف و درهای جانبی، تمامی بدنه‌ی این پورشه بازطراحی شده است تا در سپرهای جلو و عقب، کاپوت جلو، اسپویلر عقب و حتی آینه‌های بغل هم متمایز از نمونه‌ی اصلی باشد.

پورشه  911 سینگر GTR تاپ کار

فیبر کربن به‌کاررفته در این خودرو، بالاتری فناوری ساخت را به همراه دارد تا علاوه بر ظاهر زیبا، با وزن پایین و بهترین مقاومت فیزیکی ارائه شود. تاپ کار از شیوه‌ی خلأ در ساخت قطعات فیبر کربن استفاده کرده است تا علاقه‌مندان فناوری‌های مدرن هم تحت تأثیر پروژه‌ی سینگر قرار گیرند. هرچند طرح نهایی این خودرو همچنان به‌صورت پیش‌تولید و گرافیکی قابل مشاهده است؛ اما تحسین‌برانگیز و قابل رقابت با بهترین نمونه‌های تیونینگ شده‌ی پورشه 911، مثل مدل GT Street R از شرکت تک آرت؛ به‌حساب می‌آید. دیگر نکته‌ی مهم در ظاهر سینگر GTR، رینگ‌های اسپرت متفاوت و سفارشی آن است که می‌تواند از نسخه‌ی طلایی‌رنگ PUR یا نمونه‌ی سیاه‌رنگ سایز ۲۰ اینچ انتخاب شود. 

 

پورشه  911 سینگر GTR تاپ کار

طبق معمول، مهندسان تاپ کار از بهینه‌سازی پیشرانه‌ی ۳.۸ لیتری و توربوشارژ پورشه 911 توربو S غافل نشده‌اند و قرار است قدرت آن را از ۵۴۰ اسب بخار به ۷۵۰ اسب بخار افزایش دهند. علاوه بر این، سیستم اگزوز، فنربندی و ترمزهای سینگر هم تقویت خواهد شد.

قیمت نهائی این خودرو بیش از ۱۴ میلیون روبل روسیه عنوان شده است که معادل ۲۵۰ هزار دلار خواهد بود. بازاریابی برای نمونه‌ی قابل فروش سینگر GTR، چالش مهمی در مقابل شرکت تاپ کار محسوب می‌شود؛ چراکه مدل اصلی پورشه 911 توربو، امروزه با قیمتی نزدیک به ۱۶۰ هزار دلار قابل خرید است و می‌تواند با ثبت زمان ۲.۷ ثانیه در رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، کاملا راضی‌کننده باشد.

پورشه  911 سینگر GTR تاپ کار

هنوز گزارشی از عملکرد فنی خودروی سینگر GTR در اختیار رسانه‌ها نیست؛ اما علاقه‌مندان پورشه‌های 911 با توانایی‌های عالی، می‌توانند به سراغ مدل GT3 و GT3 RS بروند که با ظاهری متفاوت از نمونه‌ی استاندارد، پیشرانه‌ی ۴ لیتری به قدرت ۵۰۰ اسب بخار و گشتاوری نزدیک به ۴۶۰ نیوتن‌متر به همراه دارد. نسخه‌ی GT3 از پورشه‌ 911 با توانایی رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ظرف ۳ ثانیه، ۱۴۵ هزار دلار قیمت دارد و با آپشن‌های مدل GT3 RS، به قیمت ۱۸۰ هزار دلار فروخته می‌شود.

 
 


تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

کمیت و کیفیت گزارش‌

 

تعداد کاربران فعال کافه بازار ۳۳ میلیون نفر است و طبق ادعای کافه‌بازار در طول مدت گزارش، ۷۸ درصد از کاربران دست کم یک بار به وب‌سایت کافه بازار سر زده‌اند و ۵۶ درصد از آنان دست کم یک برنامه دانلود کرد‌ه‌اند که این موضوع به پایا بودن تحقیق کافه‌بازار یا به تعبیری به دقت و اعتمادپذیری آن افزوده است. حجم دانلود متوسط هر کاربر از این وب‌سایت ۱۰۱ مگابایت بوده است.

شبکه‌های اینترنتی بررسی‌شده در این گزارش شامل اینترنت وای‌فای، نسل دوم، سوم و چهارم اینترنت موبایل است و تحلیل کیفیت و سرعت این شبکه‌ها فقط با استفاده از بررسی اینترنت کاربران برای دانلود برنامه‌ها انجام گرفته و سایر بخش‌های تجربه‌ی کاربری از جمله بازدید از صفحات، ثبت نظر و گزارش، مشاهده تصاویر و صفحه برنامه‌ها در این تحلیل لحاظ نشده است.

پرسرعت‌ترین و کم خطاترین اپراتورها از دید کافه بازار

بر اساس نتایج تحقیق کافه‌بازار، شبکه‌ی 4G پرسرعت‌ترین و کم‌خطاترین شبکه‌ شناخته شد. طبق گزارش این شرکت، بالاترین سرعت معادل ۱۳,۳۰۳ کیلوبیت بر ثانیه و مربوط به شبکه‌ی 4G شرکت رایتل در شهر رشت بوده است.

برترین‌های گزارش کافه‌بازار، به ترتیب اپراتور رایتل به‌عنوان پرسرعت‌ترین اینترنت موبایل، پارس آنلاین با ۱۲ درصد خطا، کم‌خطاترین اینترنت وای‌فای و شاتل پرسرعت‌ترین اینترنت وای‌فای هستند. همچنین بیشترین سرعت اینترنت به تفکیک شهرها مربوط به وای‌فای در اصفهان (۳,۲۴۶ کیلوبیت بر ثانیه)، 3G در تبریز (۲,۸۴۸ کیلوبیت بر ثانیه) و 4G در اصفهان (۹,۳۲۴ کیلوبیت بر ثانیه) است.

گزارش کافه‌بازار راجع به نحوه توزیع اینترنت در شبکه‌های مختلف و در شهرهای مختلف نشان می‌دهد سرعت شبکه 4G تقریبا در همه جای ایران بالاتر از سایر شبکه‌ها و سرعت شبکه 2G نیز پایین‌تر از سایر شبکه‌ها است.

کاربران بازار کجا هستند؟

طبق آمار منتشرشده، ۱.۷ درصد از کاربران فعال کافه بازار در خارج از کشور حضور دارند و بیشترین کاربر خارج از ایران متعلق به کشور عراق است که ۲۴ درصد از کاربران کافه‌بازار در خارج از کشور را تشکیل می‌دهند؛ این موضوع می‌تواند به طراحان برنامه‌ها گوشزد کند که بازار عراق می‎تواند پتانسیل مناسبی برای فروش برنامه‌هایشان داشته باشد و بهتر است زبان عربی را به‌عنوان زبان دوم برنامه‌های خود انتخاب کنند. بعد از عراق به ترتیب افغانستان ۲۱ درصد، آمریکا ۱۱ درصد و ترکیه ۱۰ درصد از کاربران خارج از ایران را دارند.

در ایران بیشتر نسبت کاربران دانلودکننده‌ی فعال به جمعیت شهر مربوط به تهران است. بر این اساس ۲۶.۲ درصد از شهروندان تهرانی کاربر فعال بازار هستند و شهرهای کرج، بندرعباس و ساری در رده‌های دوم تا چهارم از شهرهایی با بیشترین تعداد کاربران دانلودکننده‌ی فعال کافه‌بازار قرار دارند.

شانس دانلود در کدام شبکه بیشتر است؟

طبق گزارش کافه‌بازار، بیشتر افراد زمانی اقدام به دانلود یک برنامه می‎کنند که به اینترنت پرسرعت (3G یا 4G) دسترسی  داشته باشند و تقریبا نیمی از مشترکان برای دانلود برنامه‌ها از بازار از اینترنت موبایل خود استفاده می‌کنند. زمانی که شما با اینترنت 2G برنامه‌ی مورد نظرتان را از بازار دانلود می‌کنید، کمتر از ۳۵ درصد شانس دانلود موفق دارید؛ این در حالی است که شانس موفقیت دانلود برنامه‌ی شما با شبکه 4G حدود ۹۵ درصد است و این شانس در شبکه WIFI حدود ۷۰ درصد می‌شود.

شبکه های مورد استفاده برای دانلود

کافه بازار

در بخشی از گزارش کافه‌بازار به مقایسه‌ی ارائه‌دهندگان اینترنت پرداخته شده و سهم آن‌ها برای دانلود کاربران از کافه‌بازار مشخص شده است؛ بر اساس این گزارش، ایرانسل بیشترین سهم را در دانلود کاربران شبکه موبایل داشته و در شبکه‌های وای‌فای نیز سهم مخابرات، آسیاتک و شاتل از سایرین بیشتر است.

بیشترین سهم دانلود کاربران از بازار را کاربران شبکه‌ی وای‌فای مخابرات، 3G همراه اول و 3G ایرانسل داشتند. موفق‌ترین دانلودها مربوط به کاربران پارس آنلاین است و کاربران مخابرات با بیشترین خطا در دانلود روبه‌رو شده‌اند. خطاهای دانلود در شبکه نسل چهار و سه تفاوت معناداری نداشتند. طبق آمار این گزارش، بیشترین پراکندگی دامنه سرعت اینترنت مربوط به مخابرات است که نشان می‌دهد سرعت آن در برخی مناطق بسیار زیاد و در برخی مناطق بسیار کم است.

وضعیت اینترنت در ۱۰ شهر بزرگ ایران

در بخش آخر گزارش، کافه‌بازار به مقایسه سرعت اینترنت در شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز، رشت، اهواز، قم، کرمانشاه و کرج پرداخته و به این نتیجه رسیده است که اصفهان، قم و مشهد بیشترین سرعت و تبریز، اهواز و کرمانشاه کمترین سرعت را تجربه می‌کنند. حداکثر سرعت قابل ارائه در شهرهای رشت، کرج و تبریز و از طریق اپراتور رایتل و در قم و شیراز از طریق اپراتور ایرانسل میسر است.

سرعت-متوسط-اینترنت-موبایل-در-هر-شهر

در گزارش وضعیت شبکه اینترنتی کاربران کافه‌بازار سعی شده است با ارائه نمودارهایی به تصمیم‌گیری ساده‌‎تر و روشن‌تر کاربر کمک شود تا بدین ترتیب کاربر با انتخاب خدمات اینترنتی مناسب خود، برای دانلود برنامه‌ها از کافه بازار به مشکلی برنخورد.

باید در نظر داشته باشیم که اینترنت در ایران از نظر فنی مجموعه‌ای از سامانه‌های خودگردان است و همین امر اینترنت در ایران را از اینترنت به معنای عام متمایز می‌کند. بر اساس آمار در دسامبر ۲۰۱۲، ایران به لحاظ سرعت اینترنت در بین ۱۷۸ کشور در جایگاه ۱۶۴ قرار داشت که البته در ۵ سال اخیر وضعیت اینترنت در ایران به جایگاه بهتری نسبت به قبل رسیده است. با بررسی فراوانی محتوای مورد مراجعه‌ی کاربران ایرانی در اینترنت، باید بیشتر به امر بسترسازی برای ارتقاء کیفیت و سرعت اینترنت در ایران پرداخته شود.تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

از نظر تئوری، خواب باید ۸ ساعت در هر ۲۴ ساعت یا به عبارتی یک‌سوم زندگی ما باشد. اما بسیاری از ما ساعات کمتری می‌خوابیم و تمام طول روز خسته هستیم. ما زمان بیشتری صرف نگرانی برای خوابمان می‌کنیم. کیفیت خواب ما هم اغلب چندان رضایت‌بخش نیست. ما به چقدر خواب احتیاج داریم؟

ساعات خواب برای هر شخصی متفاوت هستند؛ بنابراین به دنبال یک جواب برای همه نباشید. شما ممکن است جزو آن اشخاص به‌شدت نادری باشید که چند ساعت کوتاه خواب شبانه برایشان کافی باشد. شاید هم جزو آن دسته از افراد «پرخواب» باشید که به ۱۱ ساعت خواب شبانه احتیاج دارند.

چند نکته وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بفهمید به چند ساعت خواب نیاز دارید و اینکه چگونه می‌توانید کیفیت خواب خود را بالاتر ببرید. ۵ نکته‌ی زیر به شما کمک می‌کند تا الگوهای خواب خود را بشناسید و ببینید در مقایسه با دیگر اعضای جامعه، چه وضعیتی دارید.

۱. دکترها ۷ تا ۹ ساعت خواب را از روی علت خاصی توصیه می‌کنند

میزان خواب مورد نیاز مردم، توزیعی منحنی شکل دارد. اغلب افراد جامعه به خوابی بین ۷ تا ۹ ساعت نیاز دارند تا کاملا سرحال شوند. نمودار زیر توزیع کلی ساعات خواب را نشان می‌دهد.

sleep

۲. شما یک ساعت بدن درونی دارید که خواب و بیداری شما را مشخص می‌کند

بسیاری از ما خودمان را در دسته‌بندی‌هایی نظیر افراد شب‌بیدار یا سحرخیز قرار می‌دهیم. این دسته‌بندی علمی نیست؛ بلکه فقط راهی برای مقایسه‌ی خودمان با دیگران است. دیوید ولش، استادیار دانشگاه یو‌سی سن دیگو روی ساعت‌های بیولوژیک مطالعه می‌کند. او می‌گوید:

تعریف شما از افراد سحرخیز و شب‌بیدار کاملا اختیاری است. اگر به نظرسنجی‌های بزرگ صورت گرفته از جمعیت‌ها نگاهی بیندازید، توزیعی معمول از ساعت‌های بیولوژیک افراد می‌بینید. بسیاری از مردم ساعت‌های خواب معمول دارند. برخی از آن‌ها ترجیح می‌دهند زودتر یا دیرتر از خواب برخیزند. گروه‌های کوچکی از مردم هستند که به حالت طبیعی خیلی زود یا دیر از خواب برمی‌خیزند. هیچ قانونی وجود ندارد که ساعت‌های بدنی را از هم تفکیک کند.

همه‌ی ما زمان‌بندی درونی داریم که مسئول حس بیدار شدن یا خواب‌آلودگی ما در ساعت‌های متفاوت روز است. به سبب عواملی همچون سطح هورمون‌ها، ژنتیک و قرارگیری در معرض نور، برخی از ما در ساعت اولیه‌ی صبح هوشیارتر هستیم. برخی دیگر ترجیح می‌دهند که در ساعات میانی‌ روز از خواب برخیزند.

اگر برنامه‌ی زمانی شما در طول شبانه‌روز با ساعت بدنی شما هماهنگ نباشد، در طول روز احساس خستگی خواهید کرد.

۳. میزان خواب مورد نیاز شما در طول زندگی‌تان تغییر می‌کند

مقدار خواب ۷ تا ۹ ساعت پیشنهادشده، برای بزرگ‌سالان استاندارد است. کودکان به ساعات خواب بیشتر و افراد پیرتر به ساعات خواب کمتری احتیاج دارند. نموداری که می‌بینید توسط انجمن ملی خواب آمریکا تهیه شده است و تغییر نیاز شما به خواب در طول زندگی را نشان می‌دهد.

sleep

همان‌طور که میزان نیاز به خواب تغییر می‌کند، ساعت‌های بدنی هم در طول زندگی تغییر می‌کنند. نوجوانان معمولا تمایل دارند صبح‌ها زودتر برخیزند. در دوران بلوغ، افراد بیشتر شب‌بیدار هستند. پس از ۲۰ سالگی است که افراد تلاش می‌کنند صبح‌ها زودتر برخیزند.

۴. شما می‌توانید ساعت درونی خودتان را تنظیم کنید

نیازهای خواب شما (هم ساعت بدنی و هوشیاری و هم طول خواب شما) اغلب ژنتیکی هستند؛ ولی کارهایی هست که می‌توانید انجام دهید تا زمان‌بندی خود را تنظیم کنید و حداقل صبح‌ها راحت‌تر از خواب برخیزید.

بدن ما به نور، مخصوصا نور طبیعی خورشید واکنش نشان می‌دهد. قرارگیری در معرض نور خورشید، به بدن شما می‌گوید اکنون زمان هوشیاری و بیدار بودن است.

شب‌هنگام، نشستن در تاریکی،  تولید هورمون ملاتونین را تحریک می‌کند که به ما کمک می‌کند آرام و خواب‌آلود شویم (این پروسه به سبب نور روشن گجت‌های هوشمند ما به تأخیر می‌افتد).

ما می‌توانیم با کنترل در معرض نور قرار گرفتن، ساعت بدن خود را تنظیم کنیم. این پروسه سرگرم سازی خوانده می‌شود و وقتی به منطقه‌های زمانی متفاوت می‌رویم، بدن ما این کار را انجام می‌دهد. به همین دلیل است که پرواززده (Jet Lagged) می‌شویم.

ما می‌توانیم با استفاده از این پروسه به بدنمان آموزش دهیم که زودتر بخوابد و زودتر برخیزد. اگر خود را در معرض نور طبیعی خورشید قرار دهیم و شب‌ها از نورهای درخشان دوری کنیم، بدن ما خود را با وضعیت جدید تطبیق خواهد داد. این کار شما را به فرد سحرخیز تبدیل نمی‌کند؛ اما به شما کمک می‌کند که صبح‌ها با درد و رنج کمتری از رختخواب بیرون بیایید.

۵. نیاز خواب شما شخصی است؛ ساعت‌های مورد نیاز خود را پیدا کنید

گاهی اوقات پژوهش‌های جدیدی منتشر می‌شوند و مردم ادعا می‌کنند که مثلا یک پژوهش‌ نشان داده ۷ ساعت خواب، برای بدن کافی است.

ما می‌دانیم که افراد با هم فرق دارند و هر کدام نیازهای متفاوتی دارند. یافته‌های یک پژوهش به معنای توصیه‌ای برای همه نیست. کارشناسان خواب توصیه می‌کنند که خودتان باید ساعات خواب مورد نیاز خود را کشف کنید.

برای آنکه این کار را انجام دهید، چند روز در هفته سعی کنید به شکل طبیعی بخوابید. هر وقت که خسته هستید به رختخواب بروید و صبح‌ها هر وقت که می‌توانید از خواب برخیزید. در چنین روزهایی مصرف الکل و کافئین خود را محدود کنید. بدین طریق نیاز شخصی خود را درخواهید یافت.

در طول روز در معرض نور خورشید قرار بگیرید و ورزش کنید. اگر همه‌ی این موارد را انجام دادید اما هنوز هم با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می‌کنید، به سراغ یک دکتر بروید. شما ممکن است جزو درصد زیادی از جمعیت باشید که از آپنه خواب تشخیص داده نشده رنج می‌برید، به‌خصوص اگر در خواب خروپف می‌کنید. ممکن است اختلال‌های دیگری هم باعث مشکلات خواب شوند.

سعی کنید حتما زمانی را اختصاص دهید و میزان نیاز خود به خواب را کشف کنید. اگر خواب کافی نداشته باشید، با مشکلات سلامتی جدی روبه‌رو خواهید شد.تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

Untitled.png

شرکت اسپیس‌ ایکس تصمیم گرفت به خاطر تعویض یکی از قطعات موشک فالکون 9 پرتاب امروز را به روز جمعه یا روزهای بعد از آن موکول کند.

به نقل از اسپیس، مقامات شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) در اطلاعیه‌ای اعلام کردند برای تعویض یکی از دریچه‌های موشک "فالکون 9" (Falcon 9) پرتاب این موشک را که قرار بود یک ماهواره بلغارستانی را به فضا ببرد تا روز جمعه به تاخیر انداخته‌اند.

فالکون 9 در این پرتاب یک ماهواره ارتباطی بلغارستانی موسوم به "BulgariaSat-1" را که متعلق به یک شرکت بلغاری فعال در عرصه ارتباطات است، به فضا خواهد برد.

این ماهواره ارتباطی 6 پنل خورشیدی دارد که حدود 10 کیلووات برق از خورشید دریافت می‌کند و برای 15 تا 20 سال سرویس‌دهی طراحی شده است.

نکته جالب توجه این است که اسپیس‌ ایکس تلاش می‌کند تا در روز یکشنبه هفته آینده نیز یک ماهواره متعلق به شرکت "ایریدیوم"(Iridium) را به فضا بفرستد.

در صورتی که تمام برنامه‌ریزی‌ها بدون تغییر اجرا شوند، برای اولین بار اسپیس‌ ایکس در کمتر از 48 ساعت دو موشک فالکون 9 را به فضا خواهد فرستاد.

پرتاب ماهواره بلغاری از پایگاه "کندی" (Kennedy) در فلوریدا و پرتاب ماهواره ایریدیوم از پایگاه نیروی هوایی آمریکا واقع در ویرجینیا انجام خواهد شد.تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

photo_2017-06-19_14-37-49.jpg

سازمان ناسا تصویری از آخرین مراحل حیات یک ستاره مشابه خورشید منتشر کرد.

 به نقل از ناسا، "سازمان فضایی آمریکا"(ناسا) تصویری از یک "سحابی سیاره‌نما" که روزهای پایانی یک ستاره مشابه خورشید است، منتشر کرد.

"سحابی سیاره‌نما"(planetary nebula) نوعی سحابی منتشر شونده است که از گاز و پلاسما تشکیل شده‌ است. این نوع سحابی‌ها پس از مرگ ستارگان به وجود می‌آیند.

این نام از قرن هجدهم، هنگامی که به علت حلقوی بودن این سحابی‌ها(که خود به خاطر انفجار ستاره‌ است) در تلسکوپ‌های ضعیف به شکل یک سیاره دیده و اشتباه گرفته می‌شد، به وجود  آمده‌ است.

 مدت عمر این سحابی‌ها کوتاه و حدود  10 هزار سال در مقابل با عمر چند میلیون ساله ستاره است.

نواحی روشن از گاز یونیده، نه تنها کنار ستارگان تازه متولد شده، بلکه اطراف ستاره‌هایی که آخرین مراحل تحول خود را سپری می‌کنند نیز دیده می‌شود.

سحابی سیاره‌ نما عبارت است از یک پوستهٔ گازی به دور یک ستاره آبی داغ و کوچک.

در زمان تحول ستاره و در مرحله هلیوم‌سوزی، ممکن است ناپایداری‌هایی بروز کند. برخی ستارگان شروع به تپش می‌کنند، در حالی که در دیگر ستاره‌ها ممکن است تمام اتمسفر بیرونی به فضا پرتاب شود. در حالت اخیر، یک پوستهٔ گازی که با سرعت 20 تا 30 کیلومتر بر ثانیه در حال انبساط است اطراف یک ستاره کوچک و داغ (دمای 50 هزار تا 100 هزار درجه کلوین) تشکیل خواهد شد.

این ستاره کوچک، هستهٔ ستارهٔ اولیه است. تابش فرابنفش ستاره مرکزی، گاز در حال انبساط را در سحابی سیاره‌ نما به یون تبدیل می‌کند. 

فضای اطراف این ستاره در حال حاضر بسیار درخشان و زیبا به نظر می‌رسد و تا چند هزار سال آینده این اثرات که ناشی از انفجار ستاره است محو خواهد شد.

این ستاره در طی چند میلیارد سال آینده سرد شده و به یک کوتوله سفید تبدیل خواهد شد.

مشابه این اتفاق در طی پنج میلیارد سال آینده در انتظار خورشید خواهد بود.

تعداد سحابی‌های سیاره‌ نما در کهکشان راه شیری، 50 هزار سحابی است. تاکنون حدود 2000 سحابی سیاره‌ نما رصد شده است.تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

خاک کشاورزی

محققان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با دستیابی به پروتکل فناوری تولید بذرهای هیبرید سبزیجات به روش اصلاح معکوس و توسعه دانش‌ فنی این بذور موفق به جلوگیری از خروج سالانه 200 میلیون دلار ارز شدند.

 دکتر مهران عنایتی شریعت پناهی، مدیر گروه کشت بافت و سلول پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به مشکلات و پیچیدگی‌های فنی و سودآوری فوق‌العاده بالای تولید بذر هیبرید، دانش تولید بذرهای هیبرید در انحصار  شرکت‌های خارجی است و لذا در تامین بذر مورد نیاز هیبرید ارقام کشاورزی به‌ویژه سبزیجات کاملا وابسته هستیم. در حال حاضر 98 درصد بذور سبزی و صیفی‌جات کشور وارداتی است که سالانه طبق آمار رسمی حدود 90 میلیون دلار و بر اساس آمار غیررسمی بالغ بر 200 میلیون دلار صرف واردات آنها می‌شود. علاوه بر ارزبری، بذرهای وارداتی برای شرایط آب و هوایی ایران اصلاح نشده‌اند و مصرف آب آنها بالاست.

وی خاطرنشان کرد: برای تولید بذرهای هیبرید باید به فناوری تولید لاین‌های مادری بذور دست پیدا کنیم که شرکتهای بزرگ خارجی به هیچ وجه چنین تکنولوژی را در اختیار ما نمی‌گذارند. البته راه میانبری هم برای رسیدن به لاین‌های مادری هست که اصلاح معکوس از طریق تولید گیاهان دابل هاپلوئید است. محققان بخش کشت بافت و سلول پژوهشکده با هدف تامین بذر هیبرید مورد نیاز کشور با تحقیقات گسترده به پروتکل تولید گیاهان دبل هاپلوئید و تولید لاین‌های مادری مورد نیاز تولید بذرهای هیبریدی دست یافته‌اند.

شریعت پناهی در توضیح این تکنیک گفت: گیاهان هاپلوئید گیاهانی هستند که تعداد کروموزوم‌های اصلی آنها به نصف کاهش یافته است. گیاهان هاپلوئید گیاهانی مستقل بوده و منشأ اسپوروفیتی دارند و آلل‌های نهفته به دلیل نبود آلل غالب بروز خواهند کرد. به‌نژادی از طریق گیاهان هاپلوئید فصلی جدید در برنامه‌های اصلاحی است که به دلیل تولید لاین‌های کاملا خالص از نسل F1 یک تلاقی خاص طی یک مدت بسیار کوتاه بر روش‌های سنتی کاملا برتری دارد. این کار با تولید گیاه هاپلوئید و بدست آوردن لاین‌های کاملا خالص دبل هاپلوئید از طریق دو برابر کردن تعداد کروموزوم‌های آنها میسر است.

وی خاطرنشان کرد: در گیاهان دگرگشن (گونه‌هایی که دانه گرده یک گیاه روی کلاله گیاهان دیگر از همان گونه انتقال می‌یابد) مثل ذرت، خیار، سبزیجات، کلزا عمده درآمد شرکتهای به‌نژادی و اصلاح نباتات از بذرهای F1 است که یک بار مصرف هستند؛ یعنی بذرهایی که از کشت بذر هیبرید آنها به دست می‌آید به هیچ وجه صفات برتر نسل F1 را ندارد و کشاورز ناگریز از خرید مجدد آنها از شرکت تولیدکننده است. در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به طور خاص روی گیاه کلزا و سبزیجات کار کرده‌ایم که تاکنون توانایی تولید بذر آنها در کشور وجود نداشته و استفاده از روش‌های کلاسیک تولید لاین‌های اینبرد (خاص ژنتیکی) بسیار دشوار و زمان‌بر است.

شریعت پناهی تصریح کرد: برای تولید هاپلوئید از این گیاهان از روش کشت میکروسپور (آندوژنز) استفاده کرده‌ایم که یکی از کاراترین و معمولترین روش‌های ایجاد هاپلوئید است. بدین ترتیب که میکروسپور (دانه گرده‌ در مرحله ابتدایی نمو ) را در محیط درون شیشه قرار می‌دهیم و از طریق استرس دمایی، غذایی، شیمیایی و ...مسیر نمو آن را از تولید دانه گرده به جنین‌زایی و ایجاد گیاهچه هاپلوئید و در ادامه گیاه دبل هاپلوئید تغییر می‌دهیم. با این روش مهندسی اصلاحی معکوس در گیاه کلزا از بذر هیبرید به لاین‌های اینبرد رسیده‌ایم که با تلاقی آنها می‌توان انواع بذرهای F1 با خصوصیات مطلوب را تولید کرد.

دانشیار پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی خاطرنشان کرد: در گیاه خیار از روش دیگری برای تولید هاپلوئید استفاده می‌کنیم؛ بدین صورت که دانه‌های گرده را با قرار دادن در معرض پرتوهای گاما در سازمان انرژی اتمی عقیم کرده و آنها را برای گرده‌افشانی گیاهان هدف استفاده می‌کنیم، حاصل این فرایند جنین هاپلوئید خیار است که فاقد ژنوم گیاه پدری است. در ادامه جنین را اصطلاحا نجات می‌دهیم و با آن گیاه هاپلوئید تولید می‌کنیم که در تولید لاین قابل استفاده است.

وی تصریح کرد: با تحقیقات انجام شده امکان تولید لاین‌های اینبرد و دبل هاپلوئید کلزا و صیفی‌جات از جمله گیاه فلفل دلمه‌ای را هم داریم که آماده واگذاری به بخش خصوصی است تا هیبریدهای مناسب مناطق مختلف کشور را معرفی کنند.

مدیر گروه کشت بافت و سلول پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی افزود: اخیرا سیستم جدیدی برای تولید هدفمند لاین‌ها از طریق مهندسی ژنتیک ابداع شده که فرایند مهندسی معکوس را با تعداد کمی لاین دبل هاپلوئید میسر می‌کند که با توسعه آنها درصددیم فرایند به‌نژادی را در مدت زمانی کوتاه‌تر انجام دهیم.

دانشیار پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در ادامه در مورد این‌که با توجه به اهمیت توسعه سبزی و صیفی‌جات در تامین نیازهای غذایی آیا امکان انتقال دانش فنی به‌نژادی این محصولات از طریق سازمان فائو وجود دارد یا نه، گفت: تولید بذور هیبرید سبزی و صیفی‌جات با توجه به سودآوری بالای آن برخلاف غلات که اغلب با پشتوانه دولتی تولید می‌شوند در اختیار بخش خصوصی است و امکان انتقال دانش مربوطه از طریق فائو و سازمان‌های بین‌المللی دیگر وجود ندارد. البته تلاش داریم بعد از توسعه فناوری تولید بذور هیبرید در کشور با شرکتهای خارجی  مشترک شده و بازار منطقه را در اختیار بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: آزمایشگاه کشت بافت پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی جزو 10، 15 آزمایشگاه پیشرو دنیا در زمینه هاپلوئیدی و فرآیند تولید بذرهای هیبرید به روش اصلاح معکوس است و یکی از سازمان‌های بزرگ بین‌المللی با اختصاص بودجه تحقیقاتی، تهیه پروتکل تولید گیاهان هاپلوئید برنج و سورگوم را به پژوهشکده سفارش داده تا در ادامه به کشورهای آفریقایی و آسیایی منتقل شود. مراکز تحقیقات کشاورزی خارجی از جمله یکی از دانشگاه‌های آلمان و همچنین یکی از دانشگاه‌های چین هم در زمینه توسعه سیستم‌های هاپلوئید در حوزه تحقیقات از این بخش دعوت کرده‌اند.تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

modern-keyboard-1.jpg

مایکروسافت از صفحه کلید جدید خود که مجهز به حسگر اثر انگشت است رونمایی کرد.

 به نقل از گیزمگ، به گفته سازندگان این کیبورد، از این ویژگی می‌توان برای باز کردن قفل رایانه استفاده کرد.

مایکروسافت این کلید را "حسگر مخفی اثر انگشت" نامیده و هدف از تعبیه این کلید بر روی کیبوردهای جدید، تسهیل کار کاربران و دسترسی فوری آنها به رایانه خود بدون نیاز به یادآوری و وارد کردن کلمه عبور است.

علاوه بر این، صفحه کلید مدرن بسیار باریک و محکم ساخته شده و می‌تواند به صورت اتصال مستقیم و یا از طریق بلوتوث به صورت بی‌سیم به سیستم متصل شود.

مایکروسافت اعلام کرده است که عمر باتری این کیبورد در حالت بی‌سیم  بالغ بر چهار ماه بوده و می‌تواند تا 17 فوت (5 متری) رایانه ای که با آن مرتبط شده، استفاده شود.  

در حال حاضر این کیبورد فقط با ویندوز 10 سازگار است هر چند، توسعه دهندگان در حال سازگار کردن آن با سیستم های عامل مک، iOS، اندروید و نسخه‌های قدیمی تر ویندوز هستند.

شرکت مایکروسافت هنوز جزئیاتی درباره تاریخ عرضه این کیبورد ارائه نکرده اما این محصول جدید با قیمت 129.99 دلار در دسترس قرار خواهد گرفت.تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

photo_2017-06-19_13-41-32.jpg

آیا از قایق تفریحی خود خسته شده‌اید یا از گردش با هلیکوپتر شخصی خود لذت نمی‌برید؟به زودی می‌توانید صاحب یک زیردریایی لوکس شوید!

 هلندی‌ها در حال ساخت یک زیردریایی لوکس با همه امکانات رفاهی و با طول 18 متر هستند که می‌تواند تا عمق 500 متری اقیانوس سفر کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، هلندی‌ها سال آینده یک زیردریایی لوکس به نام "نِیک" (Neyk) خواهند ساخت که دارای یک سالن وسیع با جایگاه نوشیدنی، کتابخانه، یک آشپزخانه کامل و قابلیت پذیرایی از 20 مهمان است.

"Neyk" از لحاظ فنی 18 متر طول و قابلیت تا عمق 500 متری رفتن به اعماق اقیانوس را دارد. دارای یک موتور تقریبا بی‌صدا است که چابکی یک کوسه شکاری را به این زیردریایی می‌دهد.

این زیردریایی در هلند ساخته می‌شود و انتظار می‌رود در ماه ژانویه 2018 از آن پرده‌برداری شود.

دماغه "Neyk" شفاف و شیشه‌ای طراحی شده تا مسافران آن از یک نمای 270 درجه از اعماق اقیانوس بهره‌مند باشند.

جالب است بدانید که سیستم نور و روشنایی و تهویه این زیردریایی بسته به دلخواه و انتخاب هر کدام از مشتریان تعبیه خواهد شد.

"Neyk" حاصل همکاری دو شرکت "Ocean Submarine" و "Rolls-Royce" است و هنوز قیمت‌گذاری نشده است. اما مطمئنا قیمت سرسام آوری خواهد داشت.

 تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

tesla-autopilot-upgrades-1.jpg

شرکت تسلا از آپدیت سیستم "اتوپایلوت" (Autopilot) خودروهای این کمپانی خبر داد.

 به نقل از گیزمگ، سیستم اتوپایلوت شامل حسگرهای مختلفی است که دور خودرو تعبیه شده و در زمان نزدیک شدن خودرو به موانع مختلف هشدار داده و از بروز تصادفات جلوگیری می‌کند.

اغلب فناوری‌ها به صورت دوره‌ای به روز رسانی می‌شوند و سیستم اتوپایلوت کمپانی تسلا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به همین دلیل این کمپانی طی برنامه OTA که مخفف عبارت Over The Air است، در حال به روزرسانی و افزودن ویژگی‌های جدید به این سیستم است.

در این به روزرسانی، ویژگی‌هایی مانند پارک دوبل و پارک سنگ‌چین به این سیستم اضافه شده است.

همچنین محدودیت سرعت این خودروها در حالت سیستم فرمان دهی خودکار(Autosteer) که بر روی سرعت 88.5 کیلومتر بر ساعت بود نیز حذف شده است.

سال گذشته خودروهای تسلا طی یک به روز رسانی سخت افزاری به مجموعه جدیدی از دوربین‌ها، رادارها و سنسورهای اولتراسونیک (مافوق صوت)، سیستم کنترل کروز سازگارشونده و ترمز خودکار اضطراری مجهز شدند و به روز رسانی نرم افزاری آنها نیز از ماه ژانویه آغاز شد.

در حالی که سیستم اتوپایلوت اصلی شامل تنها یک دوربین، یک رادار و مجموعه ای از سنسورهای اولتراسونیک بود، مجموعه سخت افزاری پیشرفته جدید اتوپایلوت شامل 6 دوربین بوده و برای ایجاد تصاویری بهتر از محیط پیرامون، بیشتر به اطلاعات به دست آمده از رادار تکیه می‌کند.

 این در حالی است که تا همین اواخر، رادار نقش محدودی در سیستم نیمه مستقل تسلا ایفا می‌کرد. این امر به این دلیل بود که باوجود قدرت بالای رادار در شرایط بد آب و هوایی مانند هوای بارانی یا مه، توانایی آن برای تشخیص مواردی مانند چوب یا پلاستیک رنگ شده ضعیف عمل می‌کرد.

نکته قابل توجه این است که تمام این مشکلات در Autopilot 8.0 برطرف شده است.

خودروهای سری جدید این کمپانی مانند  Model S و Model X مجهز به دوربین‌های بیشتری هستند که با بهره گیری از آنها قابلیت‌های سیستم فرمان دهی خودکار (Autosteer) ارتقا می‌یابد.

همچنین پردازنده مرکزی ابررایانه‌های Drive PX2 در این خودروهای جدید نسبت به نمونه‌های پیشین، تا 40 برابر قدرتمندتر شده است.تاريخ : دو شنبه 29 خرداد 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 ... 1518 1519 1520 1521 1522 ... 3356 صفحه بعد